Demonstrace proti dálničním známkám uzavřela dálnici do Tyro

ČTK ČTK
1. 12. 2013 13:02
Auta nemohla jezdit na několikakilometrovém příhraničním úseku komunikace
Rakousko mýtné vybírá.
Rakousko mýtné vybírá. | Foto: Reuters

Kufstein (Rakousko) - Plánovaná demonstrace obyvatel Rakouska a sousedního Bavorska, kteří se bouří proti nově zavedeným kontrolám dálničních známek, na více než tři hodiny přerušila provoz na frekventované dálnici A93/A12 do tyrolských Alp.

Auta nemohla jezdit na několikakilometrovém příhraničním úseku komunikace mezi německým Kiefersfeldenem a rakouským Kufsteinem, napsala agentura APA.

Obyvatelé místních obcí chtěli svou akcí dát najevo, že nesouhlasí s krokem Vídně, která ode dneška ruší dosud platnou výjimku týkající se dálničních známek.

Ta až do nynějška garantovala, že řidiče přijíždějící z Německa nebude rakouská policie kontrolovat na šestikilometrovém úseku dálnice až po sjezd v Kufsteinu, což znamenalo, že si automobilisté nemuseli kvůli několika minutám jízdy kupovat jinak nutnou dálniční známku.

Dálnici hojně využívají turisté, kteří míří do tyrolských Alp a sjíždějí právě u Kufsteinu.

Bavorsko se snažilo s Rakouskem vyjednat, aby výjimku prodloužilo alespoň do konce roku 2014, aby se mohlo na důsledky změny připravit. Nakonec ale neuspělo.

Obyvatelé poblíž hranic se obávají toho, že řidiči budou nyní zpoplatněný úsek dálnice houfně objíždět po jiných komunikacích a v některých obcích tak citelně zhoustne provoz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy