V rouškách a proti Číně. Hongkong zaplnily protesty, Peking schvaluje klíčový zákon

V rouškách a proti Číně. Hongkong zaplnily protesty, Peking schvaluje klíčový zákon
V neděli se po měsících klidu konal v Hongkongu první větší protest. Zúčastnily se ho tisíce lidí pokřikující hesla jako "osvoboďte Hongkong" nebo "revoluce naší doby", která zaznívala i na loňských masivních demonstracích. Tentokrát byl však důvod demonstrací odlišný - lidem vadí návrh zákona čínské vlády, který by je mohl připravit o svobody a autonomii.
Zákon, který tento týden projedná čínský parlament, by dovolil Pekingu zasáhnout do vnitřní bezpečnosti Hongkongu. Dosud toto právo měly jen místní bezpečnostní složky, které mají být stejně jako hongkongská vláda do roku 2047 nezávislé na Pekingu.
Pokud však Čína nový zákon schválí, hongkongská vláda nebude moci do rozhodnutí Pekingu nijak zasáhnout.
Čínský parlament vidí tento krok jako nezbytný kvůli rostoucím snahám o nezávislost města, které podle něj ohrožují národní bezpečnost. "Věřím, že zákon přesně určí hranice, které zajistí, aby několik lidí nevyužívalo Hongkong jako základnu k nezávislosti," řekl deníku South China Morning Post hongkongský politik Tam Yiu-chung, který je nakloněný Pekingu a sedí v čínském parlamentu.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
25. 5. 2020 13:53
Po měsících klidu, kdy si lidé drželi kvůli šíření koronaviru odstup, zaplavily hongkongské ulice tisíce demonstrantů. Ti protestovali proti návrhu zákona pekingské vlády, který by dal Číně právo zasáhnout do vnitřní bezpečnosti Hongkongu. Místní se obávají, že tak přijdou o svobodu slova i zahraniční firmy a investory.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se odpoledne dostal na stejnou kolej jako rychlík z Klatov. Nikdo není zraněný

Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se odpoledne dostal na stejnou kolej jako rychlík z Klatov, který jel za ním. Strojvedoucí rychlíku ale stačil zareagovat a vlak zastavil. Událost se obešla bez zranění, nevznikla ani žádná hmotná škoda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy