V rouškách a proti Číně. Hongkong zaplnily protesty, Peking schvaluje klíčový zákon

V rouškách a proti Číně. Hongkong zaplnily protesty, Peking schvaluje klíčový zákon
V neděli se po měsících klidu konal v Hongkongu první větší protest. Zúčastnily se ho tisíce lidí pokřikující hesla jako "osvoboďte Hongkong" nebo "revoluce naší doby", která zaznívala i na loňských masivních demonstracích. Tentokrát byl však důvod demonstrací odlišný - lidem vadí návrh zákona čínské vlády, který by je mohl připravit o svobody a autonomii.
Zákon, který tento týden projedná čínský parlament, by dovolil Pekingu zasáhnout do vnitřní bezpečnosti Hongkongu. Dosud toto právo měly jen místní bezpečnostní složky, které mají být stejně jako hongkongská vláda do roku 2047 nezávislé na Pekingu.
Pokud však Čína nový zákon schválí, hongkongská vláda nebude moci do rozhodnutí Pekingu nijak zasáhnout.
Čínský parlament vidí tento krok jako nezbytný kvůli rostoucím snahám o nezávislost města, které podle něj ohrožují národní bezpečnost. "Věřím, že zákon přesně určí hranice, které zajistí, aby několik lidí nevyužívalo Hongkong jako základnu k nezávislosti," řekl deníku South China Morning Post hongkongský politik Tam Yiu-chung, který je nakloněný Pekingu a sedí v čínském parlamentu.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
25. 5. 2020 13:53
Po měsících klidu, kdy si lidé drželi kvůli šíření koronaviru odstup, zaplavily hongkongské ulice tisíce demonstrantů. Ti protestovali proti návrhu zákona pekingské vlády, který by dal Číně právo zasáhnout do vnitřní bezpečnosti Hongkongu. Místní se obávají, že tak přijdou o svobodu slova i zahraniční firmy a investory.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy