V rouškách a proti Číně. Hongkong zaplnily protesty, Peking schvaluje klíčový zákon

V rouškách a proti Číně. Hongkong zaplnily protesty, Peking schvaluje klíčový zákon
V neděli se po měsících klidu konal v Hongkongu první větší protest. Zúčastnily se ho tisíce lidí pokřikující hesla jako "osvoboďte Hongkong" nebo "revoluce naší doby", která zaznívala i na loňských masivních demonstracích. Tentokrát byl však důvod demonstrací odlišný - lidem vadí návrh zákona čínské vlády, který by je mohl připravit o svobody a autonomii.
Zákon, který tento týden projedná čínský parlament, by dovolil Pekingu zasáhnout do vnitřní bezpečnosti Hongkongu. Dosud toto právo měly jen místní bezpečnostní složky, které mají být stejně jako hongkongská vláda do roku 2047 nezávislé na Pekingu.
Pokud však Čína nový zákon schválí, hongkongská vláda nebude moci do rozhodnutí Pekingu nijak zasáhnout.
Čínský parlament vidí tento krok jako nezbytný kvůli rostoucím snahám o nezávislost města, které podle něj ohrožují národní bezpečnost. "Věřím, že zákon přesně určí hranice, které zajistí, aby několik lidí nevyužívalo Hongkong jako základnu k nezávislosti," řekl deníku South China Morning Post hongkongský politik Tam Yiu-chung, který je nakloněný Pekingu a sedí v čínském parlamentu.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
25. 5. 2020 13:53
Po měsících klidu, kdy si lidé drželi kvůli šíření koronaviru odstup, zaplavily hongkongské ulice tisíce demonstrantů. Ti protestovali proti návrhu zákona pekingské vlády, který by dal Číně právo zasáhnout do vnitřní bezpečnosti Hongkongu. Místní se obávají, že tak přijdou o svobodu slova i zahraniční firmy a investory.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy