Poznal jsem, jak milujete Gotta, Letná mě uchvátila. Cizinci hodnotí český rok 2019

Zahraničí Helena Truchlá Zahraničí, Helena Truchlá
29. 12. 2019 19:03
Obří protesty na Letné proti vládě premiéra Andreje Babiše, třicáté výročí sametové revoluce nebo úmrtí nejslavnějšího českého zpěváka Karla Gotta. Zeptali jsme se cizinců, žijících v Česku nebo zabývajících se Českem, co jim za uplynulých 365 dní utkvělo v paměti o naší zemi.
Foto: Wikimedia Commons - Sukriti9 [CC BY-SA 4.0]

Bill Shipsey, irský právník, člen lidskoprávní organizace Amnesty International a propagátor umění v Česku

"Mou pozornost a obdiv upoutalo odhodlání a rozhodnost stovek tisíc Čechů, kteří protestovali, aby poukázali na závažnost demokratické odpovědnosti politického vedení země. V dobách, kdy populismus je na vzestupu napříč v celé Evropě, to byli právě běžní Češi, kdo ukázali, že občanská společnost a síla lidu stále dokáže měnit svět. I u generace, která nezažila sametovou revoluci, byl silně patrný ten duch roku 1989."

Bill Shipsey je irský právník, člen lidskoprávní organizace Amnesty International a propagátor umění. Dlouhodobě spolupracuje s pražskou galerií DOX, zasloužil se o rozmístění pamětních Laviček Václava Havla po celé Evropě, na pražské letiště nechal umístit tapiserii nazvanou Letící muž. Ta také připomíná prvního českého prezidenta, zaplatit ji pomohli hudebníci Peter Gabriel, Sting, členové kapely U2 a umělkyně Yoko Ono. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy