Poznal jsem, jak milujete Gotta, Letná mě uchvátila. Cizinci hodnotí český rok 2019

Zahraničí Helena Truchlá Zahraničí, Helena Truchlá
29. 12. 2019 19:03
Obří protesty na Letné proti vládě premiéra Andreje Babiše, třicáté výročí sametové revoluce nebo úmrtí nejslavnějšího českého zpěváka Karla Gotta. Zeptali jsme se cizinců, žijících v Česku nebo zabývajících se Českem, co jim za uplynulých 365 dní utkvělo v paměti o naší zemi.
Foto: Wikimedia Commons - Sukriti9 [CC BY-SA 4.0]

Bill Shipsey, irský právník, člen lidskoprávní organizace Amnesty International a propagátor umění v Česku

"Mou pozornost a obdiv upoutalo odhodlání a rozhodnost stovek tisíc Čechů, kteří protestovali, aby poukázali na závažnost demokratické odpovědnosti politického vedení země. V dobách, kdy populismus je na vzestupu napříč v celé Evropě, to byli právě běžní Češi, kdo ukázali, že občanská společnost a síla lidu stále dokáže měnit svět. I u generace, která nezažila sametovou revoluci, byl silně patrný ten duch roku 1989."

Bill Shipsey je irský právník, člen lidskoprávní organizace Amnesty International a propagátor umění. Dlouhodobě spolupracuje s pražskou galerií DOX, zasloužil se o rozmístění pamětních Laviček Václava Havla po celé Evropě, na pražské letiště nechal umístit tapiserii nazvanou Letící muž. Ta také připomíná prvního českého prezidenta, zaplatit ji pomohli hudebníci Peter Gabriel, Sting, členové kapely U2 a umělkyně Yoko Ono. 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy