Demokraty ve Sněmovně reprezentantů povede nadále Nancy Pelosiová

ČTK ČTK
30. 11. 2016 18:28
Frakce demokratických poslanců v americké Sněmovně reprezentantů do svého čela znovu zvolila Nancy Pelosiovou. Šestasedmdesátiletá kalifornská poslankyně vede stranu v dolní komoře Kongresu už 14 let. Ve volbách porazila protikandidáta Tima Ryana z Ohia. Přestože hlasování vyznělo poměrem 134 ku 63 jasně pro Pelosiovou, její zvolení nebylo zdaleka hladké. Demokraté se po prohraných prezidentských i kongresových volbách ocitli v hluboké krizi a ze strany se ozývá volání po radikální změně. Pelosiová je zosobněním kongresových tradic, v americkém zákonodárném sboru působí už 30 let. V dolní komoře teď demokraté mají 194 poslanců, vítězní republikáni obsadili 240 křesel.
Nancy Pelosiová.
Nancy Pelosiová. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 22 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy