Demokratizujme úřad dalajlámy, říká tibetský vůdce

Roman Gazdík
23. 6. 2009 6:00
Tiběťané by se prý měli obrátit k demokratickým institucím
Dalajláma při rozhovoru pro média v Dharamsale: Můj národ je v ohrožení.
Dalajláma při rozhovoru pro média v Dharamsale: Můj národ je v ohrožení. | Foto: Reuters

Dharamsala - Podle tibetského politického a duchovního vůdce dalajlámy by se měla exilová tibetská komunita obrátit k demokracii a svého vrchního představitele si volit.

Poukázal také na to, že by bylo přínosné, aby byl jeden člověk vrchním představitelem ve spirituálních věcech a jiný ve světských otázkách.

Dalajláma teď podle tradice není volen. Po smrti předchozího vůdce je hledáno nové převtělení, které může rozpoznat pouze speciální komise mnichů. Oblast, ve které mají hledat, může za svého života určit ještě předešlý dalajláma.

Podle v pořadí čtrnáctého dalajlámy Tändzina Gjamccho, který je ve funkci od roku 1950, však nastal čas na změnu.

Pozor na Čínu

„Dalajlámové zastávali přechodnou a spirituální vedoucí úlohu během posledních čtyř set až pěti set let. Mohlo to být vcelku užitečné. Tato doba však skončila," prohlásil třiasedmdesátiletý dalajláma ve videu, jež bylo v sobotu promítnuto ve městě Dharamsala na severu Indie, které je centrem tibetské exilové komunity.

„Dnes je celému světu jasné, že přes své malé chyby je demokracie tím nejlepším systémem. Proto je také důležité, aby se Tibeťané vydali stejným směrem jako tato větší světová komunita."

Dalajlámovo nástupnictví je ožehavým tématem. Když se Tändzin Gjamccho v polovině sedmdesátých let poprvé zmínil, že bude možná posledním dalajlámou, vyvolalo to bouři nevole stoupenců tradičního reinkarnačního výběru.

Je zde však také oprávněná obava, že v případě smrti současného nejvyššího tibetského představitele by situaci ke svému prospěchu využila Čína.

Co by se mohlo stát, je vidět na příkladu druhého nejdůležitějšího tibetského představitele, pančenlámy. Po smrti jeho desáté reinkarnace v roce 1989 Čína Tibeťany vybraného chlapce jménem Gendün Čhökji Ňima neuznala a dosadila svého.

Ňimu Peking odklidil z cesty a neví se ani, zda je živ, či mrtev. Čínou vybraného Gjacchäna Norbu zase neuznávají Tibeťané.

Čas změny

Podle současného dalajlámy, který už dříve prohlásil, že jeho další reinkarnace se nezrodí ani v Číně, ani v jiné nedemokratické zemi, tak nastal čas změnit systém.

Protesty v Tibetu, březen 2008
Protesty v Tibetu, březen 2008 | Foto: Reuters

„Pokud vložíme všechnu odpovědnost do rukou osoby dalajlámy, je to nebezpečné… je vhodné, aby lidové hnutí vedl demokraticky zvolený vůdce," prohlásil na videu promítaném v Dharamsale.

„Probíhá změna v otázce odpovědností dalajlámy jako dočasného a spirituálního vůdce. Je to myslím, velice dobře… doba, kdy náboženský vůdce převzal politické vedení, je pryč."

Dalajláma už dříve uvedl, že existují tři možnosti, ze kterých by si měli Tibeťané zvolit. Buď bude další dalajláma vybrán tradičně skrze reinkarnační metodu, nebo bude jmenován ostatními lámy na základě seniority, nebo si ho vyberou sami lidé.

V roce 2001 si exiloví Tibeťané poprvé zvolili předsedu vlády. Dalajláma pak na něj postupně převedl část svých povinností.

 

Právě se děje

Další zprávy