Demokraté vyzvali Trumpova právníka, aby jim podal informace o hovoru se Zelenským

ČTK ČTK
1. 10. 2019 0:04
Tři demokratičtí šéfové výborů americké Sněmovny reprezentantů v pondělí zaslali předvolání osobnímu právníkovi amerického prezidenta Donalda Trumpa, Rudymu Giulianimu. Ten jim má podle zahraničních agentur předat dokumenty týkající se kontroverzního telefonátu Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. 
Giuliani údajně v televizi přiznal, že jako prezidentův osobní právník požádal ukrajinskou vládu, aby prošetřila bývalého viceprezidenta Joea Bidena.
Giuliani údajně v televizi přiznal, že jako prezidentův osobní právník požádal ukrajinskou vládu, aby prošetřila bývalého viceprezidenta Joea Bidena. | Foto: Reuters

Rudy Giuliani "v televizi přiznal, že jako prezidentův osobní právník požádal ukrajinskou vládu, aby prošetřila bývalého viceprezidenta Joea Bidena", zdůvodňují předvolání v prohlášení předsedové zahraničního výboru, výboru pro kontrolu zpravodajských služeb a výboru pro dohled a reformu.

"Kromě jasného přiznání jste nedávno uvedl, že máte k dispozici důkazy - textové zprávy, záznamy telefonních hovorů a další komunikaci -, což naznačuje, že jste nejednal sám a že se tento plán týkal ještě dalších členů Trumpova úřadu," uvádějí šéfové výborů. Giulianiho vyzvali, aby jim dokumenty předal do 15. října.

Kvůli telefonátu Trumpa se Zelenským se šéfka Sněmovny reprezentantů demokratka Nancy Pelosiová rozhodla zahájit proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta neboli impeachmentu. Americký prezident údajně ukrajinského lídra žádal o pomoc s cílem vyhrát příští rok prezidentské volby.

Červencový telefonát, jenž byl zčásti odtajněn minulý týden, podle listu The Wall Street Journal poslouchal i šéf americké diplomacie Mike Pompeo. S jeho obsahem byl tedy od začátku seznámen, píše list. Pompeo byl minulý týden rovněž předvolán, aby výborům předal dokumenty související s Trumpovým hovorem.

List The New York Times v pondělí s odvoláním na dva úřední zdroje uvedl, že Trumpův hovor se Zelenským nebyl jediný případ, kdy americký prezident vznesl požadavky zahraničním státníkům.

Při nedávném hovoru s australským premiérem Scottem Morrisonem Trump podle informací listu požadoval pomoc pro generálního prokurátora během rozkrývání role Ruska při amerických volbách zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem. Podle jednoho z úředníků Bílý dům cíleně zakázal přístup k této konverzaci všem kromě úzkého okruhu prezidentových poradců.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy