Demokraté vyzvali Trumpova právníka, aby jim podal informace o hovoru se Zelenským

ČTK ČTK
1. 10. 2019 0:04
Tři demokratičtí šéfové výborů americké Sněmovny reprezentantů v pondělí zaslali předvolání osobnímu právníkovi amerického prezidenta Donalda Trumpa, Rudymu Giulianimu. Ten jim má podle zahraničních agentur předat dokumenty týkající se kontroverzního telefonátu Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. 
Giuliani údajně v televizi přiznal, že jako prezidentův osobní právník požádal ukrajinskou vládu, aby prošetřila bývalého viceprezidenta Joea Bidena.
Giuliani údajně v televizi přiznal, že jako prezidentův osobní právník požádal ukrajinskou vládu, aby prošetřila bývalého viceprezidenta Joea Bidena. | Foto: Reuters

Rudy Giuliani "v televizi přiznal, že jako prezidentův osobní právník požádal ukrajinskou vládu, aby prošetřila bývalého viceprezidenta Joea Bidena", zdůvodňují předvolání v prohlášení předsedové zahraničního výboru, výboru pro kontrolu zpravodajských služeb a výboru pro dohled a reformu.

"Kromě jasného přiznání jste nedávno uvedl, že máte k dispozici důkazy - textové zprávy, záznamy telefonních hovorů a další komunikaci -, což naznačuje, že jste nejednal sám a že se tento plán týkal ještě dalších členů Trumpova úřadu," uvádějí šéfové výborů. Giulianiho vyzvali, aby jim dokumenty předal do 15. října.

Kvůli telefonátu Trumpa se Zelenským se šéfka Sněmovny reprezentantů demokratka Nancy Pelosiová rozhodla zahájit proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta neboli impeachmentu. Americký prezident údajně ukrajinského lídra žádal o pomoc s cílem vyhrát příští rok prezidentské volby.

Červencový telefonát, jenž byl zčásti odtajněn minulý týden, podle listu The Wall Street Journal poslouchal i šéf americké diplomacie Mike Pompeo. S jeho obsahem byl tedy od začátku seznámen, píše list. Pompeo byl minulý týden rovněž předvolán, aby výborům předal dokumenty související s Trumpovým hovorem.

List The New York Times v pondělí s odvoláním na dva úřední zdroje uvedl, že Trumpův hovor se Zelenským nebyl jediný případ, kdy americký prezident vznesl požadavky zahraničním státníkům.

Při nedávném hovoru s australským premiérem Scottem Morrisonem Trump podle informací listu požadoval pomoc pro generálního prokurátora během rozkrývání role Ruska při amerických volbách zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem. Podle jednoho z úředníků Bílý dům cíleně zakázal přístup k této konverzaci všem kromě úzkého okruhu prezidentových poradců.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 35 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy