Demokraté využívají pandemie, aby republikánům ukradli volby, hřímal na sjezdu Trump

ČTK ČTK
24. 8. 2020 19:43
Republikánská strana v pondělí na svém nominačním sjezdu oficiálně jmenovala stávajícího prezidenta Donalda Trumpa kandidátem pro listopadovou volbu hlavy USA. Trump se následně na sjezdu nečekaně osobně objevil a v projevu obvinil demokraty, že využívají pandemie koronaviru, aby republikánům "ukradli volby".
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Listopadové hlasování označil Donald Trump za "nejdůležitější volby v historii naší země". "Naše země se může vydat opravdu špatným směrem. Jestliže tenhle chlápek vyhraje, bude nás vlastnit Čína," pohrozil ve své řeči americký prezident a opakovaně na demokraty a jejich prezidentského kandidáta Joea Bidena útočil.

Od přítomných si Trump hned v úvodu vysloužil nadšené skandování: "Další čtyři roky." "Jestli ho chcete opravdu naštvat, měli byste křičet dalších 12 let," reagoval na skandování prezident. Následně vyjmenoval, co všechno se podle něj za jeho vlády podařilo vylepšit a zajistit - ekonomiku, pracovní místa, fungování armády, bezpečnost hranic. Chválil rovněž, jak se daří administrativě vypořádávat s pandemií koronaviru. Demokraty naopak obvinil, že chtějí v listopadovém hlasování zvítězit pomocí podvodů. "Využívají covid, aby nám ukradli volby," prohlásil Trump.

Kvůli pandemii nemoci covid-19, v níž jsou USA jednou z nejhůře zasažených zemí, se čtyřdenní konference, stejně jako minulý týden ta demokratická, uskuteční v příštích dnech z velké části virtuálně. Právě o nominaci Trumpa se nicméně na dálku nehlasovalo a hlasování proběhlo přímo v sále.

Na republikánském nominačním sjezdu by měla později vystoupit i Trumpova manželka Melania, ministr zahraničí Mike Pompeo či všechny Trumpovy děti vyjma nejmladšího syna Barrona. Ve středu pronese projev viceprezident Mike Pence (61), ve čtvrtek pak program uzavřou vystoupení republikánských lídrů z obou komor Kongresu a nakonec další projev prezidenta USA.

Trump se v souboji o další čtyři roky v Bílém domě střetne s demokratickým vyzyvatelem Joem Bidenem (77). Toho jako kandidáta potvrdil nominační sjezd demokratů minulý týden.

Podle průzkumů preferencí je zatím "papírovým favoritem" blížících se voleb právě bývalý viceprezident Biden, s nímž jako kandidátka na viceprezidentku jde do volebního souboje senátorka Kamala Harrisová (55). Volby se konají v době, kdy se USA potýkají s řadou velkých výzev, mimo jiné s hospodářskou recesí, pandemií covidu-19 či protesty proti rasismu a policejní brutalitě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova nespokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy