Demokraté předloží návrh ústavní žaloby na prezidenta Trumpa už v pondělí

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 1. 2021 22:29
Demokraté v pondělí předloží ve Sněmovně reprezentantů návrh na novou ústavní žalobu na amerického prezidenta Donalda Trumpa s cílem odvolat jej z funkce, podle agentury Reuters to uvedl na Twitteru člen Sněmovny reprezentantů Ted Lieu. Podle něj má návrh už podporu 180 kongresmanů. Demokraté chtějí Trumpa obvinit z "podněcování ke vzpouře" kvůli středečnímu útoku jeho příznivců na Kapitol.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Demokraté chtějí Trumpa stíhat mimo jiné kvůli roli, kterou sehrál při středečních nepokojích v sídle Kongresu, při nichž přišlo o život pět lidí.

Snahu demokratů přimět Trumpa k odstoupení jen necelé dva týdny před ukončením mandátu, anebo spustit ústavní proces jeho odvolání, kritizoval Bílý dům. Případné sesazení z nejvyššího úřadu, o které se demokraté už jednou neúspěšně pokusili, by s ohledem na současný mandát šéfa Bílého domu působilo jen symbolicky, ale mohlo by Trumpovi zabránit v opětovné kandidatuře, tvrdí komentátoři.

Plány demokratů na ústavní žalobu na prezidenta (impeachment) Bílý dům označil za "politicky motivovaný" krok, který "by posloužil jedině k dalšímu rozdělení naší velké země," uvedl server BBC News.

Podle některých komentářů by byl impeachment jen symbolickou akcí, aby si Trump uvědomil svou odpovědnost za vpád do Kongresu. Prezident jen krátce předtím na shromáždění nedaleko Bílého domu opakoval svá nepodložená tvrzení o údajných podvodech při listopadových prezidentských volbách, v nichž prohrál, obvinil demokraty ze snahy hlasování zmanipulovat a své příznivce vyzval k pochodu ke kongresové budově.

Podle interních informací by Senát mohl převzít žalobu ze Sněmovny reprezentantů nejdříve 19. ledna, tedy den před Trumpovým odchodem z funkce, a až poté by mohl následovat vlastní proces. Ústavní experti jsou rozděleni v názoru, zda by se po prezidentově odchodu z úřadu mohlo v impeachmentu pokračovat, připomněla BBC. Dodala, že v případě odsouzení v Senátu by Trump přišel o výhody zaručené bývalým prezidentům a senátoři by mu také mohli natrvalo zakázat veškeré veřejné funkce.

Trumpův zvolený nástupce Joe Biden uvedl, že rozhodnutí o impeachmentu je zcela věcí Kongresu, ale sám si myslí, že nynější prezident "už dlouho" není schopen plnit svou funkci.

Sněmovna reprezentantů kontrolovaná demokraty už předloni v prosinci obžalovala Trumpa ze zneužití pravomocí a obstrukcí vůči Kongresu, ale Senát ovládaný republikány prezidenta loni v únoru obou obvinění zprostil.

"Ještě žádný z prezidentů USA nebyl obžalován dvakrát," připomněla BBC a dodala, že vzhledem k podpoře Trumpa mezi republikánskými senátory se nezdá, že by impeachment mohl uspět. Pouze republikánská senátorka z Aljašky Lisa Murkowská zatím prohlásila, že Trump by měl odejít, protože už nadělal dost škody.

Trump byl třetím americkým prezidentem, který čelil ústavní žalobě. Jeho předchůdce také očistil Senát - Billa Clintona v roce 1999 a Andrewa Johnsona v roce 1868. Prezident Richard Nixon odstoupil ještě před vznesením žaloby.

Video: Trumpa jsem hájil, ale fatálně selhal. Byl to brutální útok na vládu práva, říká Vondra.

Tím, co udělal, zastínil mnohé z toho, co se mu za ty čtyři roky povedlo, míní bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy