Whistleblower v USA promluvil. Podezírá Trumpa z tajných dohod s cizinou

ČTK ČTK
20. 9. 2019 22:42
Mezi Bílým domem a demokraty ovládanou Sněmovnou reprezentantů propukl nový spor, při němž je prezident Donald Trump obviňován, že v telefonickém rozhovoru cosi sliboval nejmenovanému zahraničnímu státníkovi
Americký prezident Donald Trump na summitu G7.
Americký prezident Donald Trump na summitu G7. | Foto: Reuters

Na podezřelý telefonát upozornil anonymní stěžovatel, takzvaný whistleblower, jehož udání ale údajně ministerstvo spravedlnosti zablokovalo. Americká média dnes přinesla informace, podle nichž se stal terčem podezření Trumpův telefonát s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

O konfliktu jsou vzhledem k množství utajovaných skutečností jen mlhavé informace. Whistleblower podle agentury Reuters pochází z řad americké špionážní komunity a se svými poznatky se v srpnu svěřil generální inspekci tajných služeb. Ministerstvo spravedlnosti pak další procedury zablokovalo.

O problému ve čtvrtek za zavřenými dveřmi jednal výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb. Jeho šéf Adam Schiff po schůzi prohlásil, že sdělení whistleblowera je "důvěryhodné" a "naléhavé" a mělo by být postoupeno Kongresu.

V amerických médiích se objevují spekulace o totožnosti tajemného zahraničního státníka, jemuž měl Trump cosi slibovat. Padla jména severokorejského diktátora Kim Čong-una, íránského prezidenta Hasana Rúháního, ale nejčastěji ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Deník The Wall Street Journal (WSJ) dnes s odvoláním na informované zdroje napsal, že Trup opakovaně naléhal na nového ukrajinského prezidenta, aby Ukrajina vyšetřovala syna demokratického uchazeče o Bílý dům Joea Bidena. V červencovém telefonátu údajně Trump osmkrát vyzval Zelenského ke spolupráci v této věci s jeho osobním právníkem Rudym Giulianim. Zdroj WSJ se nedomnívá, že Trump ukrajinskému prezidentovi nabídl za spolupráci na vyšetřování nějakou protihodnotu.

Také podle agentury Reuters se případ týká Ukrajiny a prezidenta Zelenského, s nímž se má šéf Bílého domu setkat příští středu na okraj Valného shromáždění OSN.

Už v květnu se objevily informace, že Giuliani si chtěl na Ukrajině opatřit kompromitující informace na bývalého viceprezidenta Bidena, který je považován za největšího Trumpova soupeře v prezidentských volbách 2020.

Bidenův syn Hunter byl spoluvlastníkem ukrajinské energetické firmy v době, kdy byl jeho otec druhým mužem ve vládě Baracka Obamy. Biden podle vlastního přiznání v roce 2016 zatelefonoval do Kyjeva a pod pohrůžkou zablokování půjček přinutil vládu, aby vyhodila generálního prokurátora, který firmu Huntera Bidena vyšetřoval pro podezření z korupce.

Sám Trump veškerá podezření odmítl. Ve čtvrtek na twitteru napsal, že jeho telefonické rozhovory nepochybně monitorují "různé americké agentury" a možná i cizina. "Vzhledem k tomu snad nikdo nemůže být tak pitomý, že by věřil tomu, že povídám něco nepatřičného," konstatoval prezident.

Dnes Trump obvinění označil za směšná. "Byl to zcela přiměřený rozhovor," řekl a obvinil informátora, jehož totožnost nezná, z předpojatosti. Šéfka Sněmovny reprezentantů, demokratka Nancy Pelosiová naopak hovořila o kauze, která vyvolává "závažné a naléhavé otázky ohledně naší národní bezpečnosti".

O skandálu má příští týden při veřejném slyšení ve Sněmovně reprezentantů vypovídat šéf amerických zpravodajských služeb Joseph Maguire.

zdp jas

 

Právě se děje

Další zprávy