Naprosto mě to očistilo, říká Trump o tajné zprávě k "ruské kauze". Demokraté ostře protestují

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
3. 2. 2018 12:23
Podle kontroverzní odtajněné zprávy zneužily FBI a americké ministerstvo spravedlnosti při zjišťování údajných zásahů Ruska do prezidentských voleb v USA pravomoci.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Demokraté ve Spojených státech ostře kritizují zveřejnění původně tajné zprávy republikánských kongresmanů k tzv. ruské kauze. Podle ní údajně americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a ministerstvo spravedlnosti při zjišťování údajných zásahů Ruska do předloňských voleb v USA zneužily své pravomoci.

Původně tajná zpráva amerických republikánů o tzv. "ruské kauze".
Původně tajná zpráva amerických republikánů o tzv. "ruské kauze". | Foto: Reuters

Kontroverzní odtajnění zprávy schválil nedávno americký prezident Donald Trump. FBI i ministerstvo spravedlnosti samotnou zprávu i její publikování  kritizovaly s tím, že je zavádějící a má pouze zdiskreditovat vyšetřování údajných zásahů Moskvy do amerických prezidentských voleb v roce 2016, které vede zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller.

Podle Trumpa zpráva jeho osobu zcela očišťuje. A na Twitter dnes napsal, že "ruský hon na čarodějnice" ale ve Spojených státech podle něj dál pokračuje. "Po roce, co nekonečně hledali a NIC nenašli, je (obvinění ze) spiknutí mrtvé," dodal Trump a vyšetřování označil za "americkou hanbu".

Nepokoušejte se to zastavit, varují kongresmani

Demokratičtí kongresmani zároveň zaslali prezidentovi dopis, v němž varují před odvoláním náměstka generálního prokurátora USA Roda Rosensteina, který je zároveň náměstkem ministra spravedlnosti. Právě Rosenstein jmenoval loni zvláštního vyšetřovatele tzv. ruské kauzy Roberta Muellera.

Podle demokratických kongresmanů by odvolání Rosensteina i Muellera mohlo vyústit v ústavní krizi, jakou USA nezažily od skandálu Watergate v 70. letech minulého století. Kvůli němu odstoupil tehdejší prezident Richard Nixon.

Muellerovo vyšetřování se opírá o zprávy amerických tajných služeb, podle nichž se Kreml pokoušel mimo jiné hackerskými útoky ovlivňovat prezidentskou kampaň v USA v roce 2016 s cílem pomoci Trumpovi a uškodit jeho protikandidátce Hillary Clintonové. Zvláštní vyšetřovatel se mimo jiné snaží zjistit, zda případně existovala nezákonná ujednání mezi Trumpovým volebním týmem a Moskvou. Trump vyšetřování opakovaně označil za hon na čarodějnice.

Ředitel amerického FBI Christopher Wray se v pátek postavil za svoje podřízené. V interním vzkazu zaměstnancům FBI Wray vzkázal, že navzdory "laciným řečem je práce, kterou dělají, tím, co po nich zůstane". "Za nás mluví naše práce," zdůraznil Wray, jehož Trump do funkce dosadil po odvolání bývalého ředitele úřadu Jamese Comeyho.

Wray, který se s dokumentem republikánů seznámil, osobně zrazoval Bílý dům od toho, aby jej zveřejnil. Totéž učinil náměstek amerického ministra spravedlnosti Rod Rosenstein. FBI pak vydala prohlášení, v němž se mluví o "hlubokých obavách vyvolaných opomenutím faktů, což má zásadní dopad na přesnost memoranda".

Svým podřízeným Wray vzkázal: "Budeme pokračovat v práci, protože víme, kdo a co jsme, a protože víme, že naše poslání je na prvním místě".

Vážná porušení veřejné důvěry

Podle předsedy výboru pro kontrolu tajných služeb, republikána Devin Nunes ale kontroverzní zpráva dokazuje "vážné porušení veřejné důvěry" ze strany tajných služeb. Nunes doufá, že její zveřejnění vnese světlo "do těchto alarmujících událostí" a vyvolá "reformy, které vrátí Američanům plnou důvěru v jejich vládní instituce".

Zneužití pravomocí se údajně FBI dopustila tím, že v roce 2016 při vyšetřování požádala o rozšíření odposlechů i na Cartera Page, tehdejšího Trumpova volebního poradce. FBI a ministerstvo spravedlnosti měly tehdy svou žádost o rozšíření odposlechů podložit neověřenými informacemi. Ty se zakládaly na zprávě, kterou si údajně objednali a částečně financovali demokraté pro kampaň jejich prezidentské kandidátky Hillary Clintonové.

Tiskové oddělení Bílého domu po zveřejnění dokumentu republikánů v prohlášení uvedlo, že zpráva vzbuzuje "vážné obavy o integritu rozhodování na nejvyšší úrovni ministerstva spravedlnosti a FBI při využívání nástrojů ke sledování amerických občanů". 

Ministr spravedlnosti Jeff Sessions, který je zároveň generálním prokurátorem, uvedl, že zprávu republikánů předá internímu vyšetřovacímu orgánu ministerstva spravedlnosti. Zároveň ale ocenil zaměstnance svého ministerstva s tím, že v ně má "velkou důvěru".

VIDEO: Rok s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. 

Uplynul rok od uvedení Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států. Podívejte se na sestřih, co také řekl, udělal nebo zapomněl udělat. | Video: Reuters, Asociated Press, whitehouse.gov
 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy