"Neschopen vládnout." Američané řeší, jak odvolat Trumpa pomocí 25. dodatku ústavy

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
8. 1. 2021 16:34
Po středečních násilnostech v americkém Kapitolu se někteří odpůrci prezidenta Donalda Trumpa i jeho bývalí příznivci z řad republikánských zákonodárců vyjádřili, že by měl být sesazen z funkce. A to ještě před 20. lednem, kdy ho v úřadu nahradí Joe Biden. Požadují uplatnění 25. dodatku americké ústavy, který řeší případ, kdy prezident není schopen vládnout.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Eskalaci situace dávají za vinu právě jemu. Americký prezident násilnosti odsoudil až nějakou dobu poté, co protestující vtrhli přímo do budovy Kongresu. A i když je požádal, aby se chovali pokojně, zdůraznil, že jsou to "speciální lidé" a že výsledky listopadových prezidentských voleb, které vyhrál jeho oponent Joe Biden, byly zfalšované - ačkoliv americké soudy toto tvrzení opakovaně odmítly. V pátek Trump na Twitteru oznámil, že se Bidenovy inaugurace 20. ledna nezúčastní.

Jeden z článků 25. ústavního dodatku řeší situaci, kdy americký prezident není schopný vykonávat svou práci, ale sám neodstoupí. Autoři dodatku měli na mysli situaci, kdy je prezidentova schopnost oslabena fyzickou nebo duševní nemocí. V širší interpretaci se ale uvádí, že se dá pasáž použít i ve chvíli, kdy se prezident chová nebezpečně.

Dodatek může použít americký viceprezident, který musí mít na své straně většinu vlády, případně souhlas speciálního výboru Kongresu. Po sesazení prezidenta by se pak právě on ujal úřadu hlavy státu.

Současný viceprezident Mike Pence ale 25. dodatek využít nechce. V pátek o tom s odvoláním na své zdroje informoval například list The New York Times.

Výzvy z obou táborů

K odvolání Trumpa vyzvala ve čtvrtek mimo jiné předsedkyně Sněmovny reprezentantů, dolní komory Kongresu, Nancy Pelosiová. Ta dokonce prohlásila, že pokud Trump z úřadu neodejde, znovu začne proces impeachmentu, tedy ústavní žaloby, která by Trumpa zbavila funkce.

Pelosiová se také nechala slyšet, že situace kolem "tohoto nepříčetného prezidenta nemůže být více nebezpečná". Demokratka dokonce preventivně jednala s nejvýše postaveným americkým generálem Markem Milleyemo tom, jak Trumpovi v nadcházejících posledních dnech jeho mandátu zablokovat možnost nařízení vojenských kroků či jaderného útoku.

Její výzvu podpořil i senátor Chuck Schumer, který povede nově zvolenou demokratickou většinu. Na svůj Twitter napsal, že Trump "nesmí být v úřadu ani den navíc".

Nejde ale jen o demokratické politiky, podobný názor mají i někteří republikáni. Mezi nimi například kongresman za stát Illinois Adam Kinzinger. Ten uvedl, že zatímco v minulosti sloužil článek spíše k zajištění kontinuity vládnutí, pokud prezident onemocněl, sám nyní nevidí jinou možnost, než aby Trump odstoupil.

"S těžkým srdcem žádám v zájmu naší demokracie o uplatnění 25. dodatku," napsal.

Nemoc nebo operace

K americké ústavě byl 25. dodatek připojen v roce 1967 poté, co ho schválily jednotlivé státy. Od té doby byl ale použit jen párkrát.

Například bývalý republikánský prezident George W. Bush článek aktivoval v letech 2002 a 2007 před plánovanou kolonoskopií, kvůli které byl pod silnými anestetiky. Jeho viceprezident Dick Cheney tak nakrátko převzal jeho povinnosti, připomíná sever The Conversation.

Co je impeachment

Proces odvolání amerického prezidenta z úřadu může zahájit Sněmovna reprezentantů, dolní komora Kongresu. Horní komora Kongresu, Senát, pak vystupuje jako soud. Ke zbavení prezidenta funkce je zapotřebí souhlasu dvou třetin přítomných senátorů.

Prvním obžalovaným prezidentem USA byl Andrew Johnson v roce 1868. Jako druhý prezident v historii čelil impeachmentu Bill Clinton kvůli aféře s Monikou Lewinskou.

V souvislosti se současným prezidentem Donaldem Trumpem se o 25. dodatku diskutovalo v amerických médiích například v říjnu 2020, když se u něj potvrdila nákaza koronavirem. Tehdy mohl během své nemoci a léčby článek aktivovat a Mike Pence mohl dočasně vést Spojené státy.

Návrh měl ale podporu pouze od demokratů, zatímco republikáni v něm viděli snahu zbavit prezidenta moci. Sám Trump návrh také odmítal.

Současná situace je ale naprosto bezprecedentní. Donald Trump není nemocný. Podle jeho oponentů je však neschopný vládnout a je hrozbou pro bezpečnost státu, protože podněcoval ke vzpouře. Pelosiová například hovoří o jeho "nebezpečném chování" a demokratická poslankyně Alexandria Ocasio-Cortezová zase tvrdí, že prezident ohrožoval bezpečnost v okolí Kapitolu tím, že k němu nevyslal okamžitě Národní gardu.

Trump by se ale proti případnému rozhodnutí zbavit ho moci mohl bránit před Kongresem. Ten by v takovém případě o dodatku následně hlasoval. K sesazení prezidenta by byla potřeba dvoutřetinová většina v obou komorách.

Video: Byl to útok lůzy zfanatizované Trumpem, Biden povede rozpolcenou zemi, říká Kolář

Byl to teroristický útok na symbol demokracie a je alarmující, že ho tolik lidí pokládá za legitimní projev občanské zloby, říká bývalý velvyslanec. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy