Demokracii.Vietnamci mají komunistů dost

Martin Novák Martin Novák
18. 4. 2006 14:00
Hanoj - Vietnamem otřásá korupční skandál, lidé volají po konci komunistického monopolu. Nástupci Ho či-mina se omezení své moci zuby nehty brání.
Plakát vyvěšený k desátému sjezdu strany se nese ve starém "stylu."
Plakát vyvěšený k desátému sjezdu strany se nese ve starém "stylu." | Foto: Aktuálně.cz

Vietnamský komunistický vůdce Ho či-min stále spočívá nabalzamovaný v hanojském mauzoleu a o kousek dál mohou návštěvníci stále vidět v muzeu jeho pracovnu. Přesto se ale Vietnam pozvolna mění.

Komunistická strana je stále u moci a nehodlá se jí vzdát. To má potvrdit i její desátý sjezd, který dnes začal v Hanoji.

Reformy směřující k tržní ekonomice jsou ale realitou a v zemi také sílí volání po demokracii a pluralitních volbách. Na to ale vedení strany zatím odmítá slyšet.

Drahý koníček úředníků: sázení

Vietnamem v současné době otřásá skandál, jaký nezažil od roku 1975, kdy komunistický sever vyhrál válku a sjednotil zemi pod vládou srpu a kladiva. Ministr dopravy byl donucen rezignovat, protože z fondu, určeného na opravu mostů, silnic a veřejných budov, si ponechal se svými lidmi miliony dolarů ve vlastní kapse.

Někteří z jeho podřízených na ministerstvu měli totiž nákladného koníčka. Sázeli na fotbalové zápasy anglické a španělské ligy.

Výraznou roli v jeho případu sehrála média, což je ve Vietnamu nezvyklá a nová věc. Opakovaně informovala o rozsahu zpronevěry a aktérech skandálu. Přitom ještě v nedávné minulosti se všechny oficiální sdělovací prostředky omezovaly pouze na vychvalování socialismu a popis programu stranických a státních vůdců.

Právě korupce má být na programu dnes zahájeného sjezdu komunistů.

"Fenomén korupce a zenužívání moci se stal ve Vietnamu velkým problémem. Ohrožuje pověst a postavení strany a přežití našeho politického systému," prohlásil v předvečer sjzedu člen politbyra Phan Dien.

Špičky vietnamského režimu: předseda strany Nong Duc Manh (vpravo) a prezident země Tran Duc Luong.
Špičky vietnamského režimu: předseda strany Nong Duc Manh (vpravo) a prezident země Tran Duc Luong. | Foto: Aktuálně.cz

V zemi s třiaosmdesáti milióny obyvatel má strana tři miliony členů a stále více Vietnamců dává najevo, že s jejím výsadním postavením není spokojeno.

Diskusi strana rychle ukončila

V únoru straničtí lídři vyzvali obyvatelstvo k veřejné diskusi v médiích i na mítincích  a schůzích o tom, co se jim v zemi nelíbí. Debata však už po několika dnech skončila, protože mnoho diskutujících otevřeně vyzývalo ke zrušení mocenského monopolu komunistů.

Opozice vůči režimu je silnější v jižním Vietnamu, kde komunisté vládnou až od roku 1975. Na severu se chopili moci o dvacet let dříve.

Na dnes zahájeném sjezdu nechybí velká busta Ho Či-mina.
Na dnes zahájeném sjezdu nechybí velká busta Ho Či-mina. | Foto: Aktuálně.cz

Už jen málo Vietnamců ale pamatuje jiný než komunistický režim. Přes šedesát procent obyvatel se narodilo až po roce 1975, kdy vietnamská válka  skončila.

"Korupční skandál nastolil pro mnoho Vietnamců otázku, jak vlastně náš politický systém funguje," napsal v oficiálním deníku Tuo Tre ekonom Dang Doanh.

Ekonomika roste, investoři se hrnou

Ekonomicky je Vietnam nepochybně na vzestupu. Zahraniční investory láká levná pracovní síla, která je dokonce o polovinu levnější ve srovnání s Čínou. Režim v hospodářské sféře opustil marxisticko-leninská dogmata a povolil soukromé podnikání.

Ekonomika vzrostla loni o 8,4 procenta, podle časopisu Far Eastern Economic Review je prognóza na příštích deset let velmi příznivá.

Díky ekonomickým reformám se kupní síla velké části Vietnamců v posledním desetiletí podstatně zvýšila.
Díky ekonomickým reformám se kupní síla velké části Vietnamců v posledním desetiletí podstatně zvýšila. | Foto: Reuters

V zemi ivnestují například americký Intel, japonské firmy Canon a Yamaha, tento měsíc jede do Vietnamu - údajně s nabídkou investic - i šéf Microsoftu Bill Gates. Mezi těmi, kteří ve Vietnamu působí, je i česká finanční skupina PPF.

Socialistická tržní ekonomika

Politickému otevření se ale stranické a státní vedení brání. Tvrdě zasahuje proti internetovým blogerům, napadajícím režim a píšícím o demokracii. Jeden z nich byl za podvracení státu nedávno odsouzen ke třinácti letům vězení.

Přitom se ale internet v zemi rychle šíří, velká města jsou plná internetových kaváren.

Naopak od represí vůčí náboženství režim zvolna ustupuje. Povoluje stavbu katolických kostelů. Dříve byly naopak bourány a mnoho knězů či mnichů skončilo v pracovních "převýchovných" táborech. Vláda už bere na milost i buddhistické mnichy pod podmínkou, že se nebudou plést do politiky.

Předseda komunistické strany Nong Duc Manh nicméně nepřipouští politické změny. Před začátekm sjezdu prohlásil, že cílem je vytvoření "socialistické tržní ekonomiky". Což v praxi znamená směřování k tržní ekonomice a zároveň zachování diktatury strany.

 

Právě se děje

Další zprávy