Delší než Nový zákon. Přečíst volební programy hlavních německých stran by trvalo 17 hodin

Helena Truchlá
21. 9. 2017 19:23
Deník Die Zeit zveřejnil výsledky počítačové analýzy volebních programů německých stran. Jejich texty se podle studie stále prodlužují, oproti minulým volebním kampaním jsou ale optimističtější. Nejdelší slovo ze všech zkoumaných textů má 44 písmen a pyšní se jím liberální Svobodná demokratická strana (FDP).
Volební plakát s Angelou Merkelovou. Ilustrační foto.
Volební plakát s Angelou Merkelovou. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Vládnoucí německé strany jsou ve svých vytištěných volebních programech podle očekávání optimističtější než ty ostatní.

Největšími pesimisty jsou naopak - opět nepřekvapivě - populisté ze strany Alternativa pro Německo (AfD), kteří si zakládají na boji proti zavedenému pořádku. Jejich manifest je také nejkratší ze všech dokumentů, které německé strany před volbami představily, zároveň je ale také nejméně srozumitelný.

Postkomunistická levice neochvějně zdůrazňuje východoněmeckou identitu a Zelení zcela pochopitelně více než jiné strany myslí na německé zemědělce (a zemědělkyně).

Vyplývá to z analýzy volebních programů všech stran, které si němečtí voliči 24. září podle aktuálních průzkumů zvolí do nově obsazovaného Spolkového sněmu. Její výsledky zveřejnil list Die Zeit.

Očekávaní vítězové

Počítačem zpracovaná data byla čerpána z manifestů šesti politických uskupení: společně vládnoucího tandemu konzervativní CDU/CSU (Křesťanskodemokratické, respektive Křesťansko-sociální unie), jejího koaličního partnera, sociálnědemokratické SPD, dále opoziční postkomunistické strany Die Linke a liberálních Zelených, stejně jako FDP (Svobodné demokratické strany), která usiluje o návrat do parlamentu. A konečně i z programu ultrapravicové AfD, která bojuje o historicky první mandáty na spolkové úrovni.

Co tedy analýza zjistila?

Délka

Volební programy se stále prodlužují. Letos by čtenáři všech šesti zkoumaných textů museli přelouskat 225 tisíc slov, což je podstatně více, než má například biblický Nový zákon se 140 tisíci slovy, všímá si deník Die Zeit. Průměrnému čtenáři by jejich prozkoumání zabralo zhruba 17 hodin.

O čem mluví více než ostatní strany (příklady):

CDU/CSU

Wahlperiode (funkční období)
eindrucksvoll (účinný)
Fortgang (pokrok)
Gipfel (summit)
realisieren (uskutečnit)

SPD

Familienarbeitszeit (nižší než plný pracovní úvazek rodičů)
Familientarif (výhodnější danění manželů)
Gleichstellungspolitik (rovné šance na pracovní místo)
Regelatersgrenze (běžný věk odchodu do důchodu)
Zusammenhalt (soudržnost, solidarita)

Rekord v délce přitom už od voleb roku 2005 pravidelně drží Zelení. Letošních 63 tisíc slov je ovšem o čtvrtinu méně, než na ekologii sázející strana potřebovala před posledními volbami.

Program vládní CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové je přitom méně než třetinový, vystačí si pouze s 19 tisíci slovy. Nejkratší program voličům nabízí AfD, a to v délce 16 tisíc slov.

Srozumitelnost

Pro měření srozumitelnosti používá analýza ukazatel "kolik let vzdělání potřebuje člověk k tomu, aby text pochopil".

Všechny volební programy počítač vyhodnotil jako složitější, než je průměrný článek v denním tisku, ale zároveň méně náročné, než odborný článek z oboru sociálních věd. Nejsnadnější na přečtení je program CDU/CSU, nejméně srozumitelný naopak text Alternativy pro Německo.

Němčina je jazykem zdánlivě nekonečných slov a komplikovaných větných staveb. Největší důvěru v odolnost voličů vůči nástrahám jejich mateřštiny vkládají němečtí svobodní, v jejichž programu je možné najít nejdelší větu i nejdelší slovo všech textů.

Prvním je devadesátislovná proklamace k právní regulaci rizikového kapitálu, druhým je výraz Mindestlohndokumentationspflichtenverordnung (nařízení o povinné dokumentaci minimální mzdy, které by FDP ráda z německého právního řádu odstranila - pozn. red.).

Nálada

Politické strany ve svých předvolebních manifestech pochopitelně hodnotí stávající situaci v zemi.

Není překvapivé, že nejpesimističtější program má Alternativa pro Německo, která si zakládá na vyjadřování nesouhlasu se systémem.

O čem mluví více než ostatní strany (příklady):

FDP
weltbeste (nejlepší na světě)
Bürgergeld (souhrn příspěvků od státu)
Studienbeitrag (poplatky za studium)
vorankommen (dělat pokrok)
unkompliziert (nekomplikovaný)
ESM (Evropský stabilizační mechanismus)

AfD
ablehnen (odmítnout)
Parteienfinanzierung (financování politických stran)
Grundgesetz (německá ústava)
Sozialversicherung (sociální pojištění)
Abkommen (dohoda, smlouva)
Staatsvolk (státní příslušností vymezená skupina občanů, ve smyslu národa)

Naopak očekávatelně pozitivní hodnocení čtenářům nabízí programy CDU/CSU a SPD, které spolu poslední čtyři roky (a celkem osm let z posledních dvanácti) vládly. Obecně jsou ale všechny strany ve svém hodnocení naladěné optimističtěji než v předchozích letech, všímá si výzkum.

Klíčová slova

Analýza "spočítala" slova, která jednotlivé strany ve svých programech používají výrazně častěji než ostatní. I na nich je vidět, že vládnoucí strany jsou optimističtější.

V případě vládnoucí CDU/CSU jde například o výrazy "účinný", "pokrok" nebo i "funkční období". SPD zase více než ostatní hovoří o "rovné šanci na pracovní místo", o "běžném věku odchodu do důchodu" nebo o "soudržnosti a solidaritě".

AfD zase nejčastěji ze všech stran používá výrazy "odmítnout", "německá ústava" nebo slovo "Staatvolk", které označuje státní příslušností vymezenou skupinu občanů, ve smyslu národa.

Analýzu provedl tým vědců v rámci projektu MARPOR (Manifesto Project). Jejich počítači prošly materiály již více než tisícovky politických stran aktivních od roku 1945 do současnosti ve více než 50 zemích světa.

Němci zřejmě dají v parlamentních volbách opět šanci Angele Merkelové. Nejkritičtější názory na její imigrační politiku jsou na severovýchodě Německa. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy