Delon šokoval: Stojím za krajní pravicí, konečně sílí

ČTK ČTK
10. 10. 2013 13:30
Le Pen s dcerou už konečně nejsou sami, mají za sebou Francouze, raduje se filmový idol.
Adriana Sklenaříková a Alain Delon
Adriana Sklenaříková a Alain Delon | Foto: Reuters

Paříž/Ženeva - Francouzský herec Alain Delon se netají svou podporou krajní pravice. V rozhovoru pro švýcarský deník Le Matin řekl, že růst vlivu krajní pravice ve Francii a Švýcarsku chápe a podporuje ho.

Sílící vliv krajně pravicové francouzské Národní fronty a ženevské MCG je podle Delona poučením, že lidé už nechtějí poslouchat stejné řeči, ale chtějí akci a změnu.

"Souhlasím, podporuji a velmi dobře rozumím tomu, že Národní fronta a MCG získávají velký význam," řekla hvězda.

Delon: Le Pen s dcerou už konečně nejsou sami

Uvítal, že se rozšiřuje a zpevňuje voličská základna těchto krajně pravicových stran, což by jim podle něj mohlo umožnit přejít od slov k činům.

"Le Pen a jeho dcera bojují již léta, ale bojovali poněkud osamoceně. Nyní poprvé nejsou sami. Mají za sebou Francouze. To je důležité. A je také strašně důležité, že to překypuje i v Ženevě," zdůraznil Delon.

"Potvrzuji a neubírám ani nepřidávám žádné ze svých slov," prohlásil po telefonu den po zveřejnění rozhovoru sedmasedmdesátiletý herec v reakci na rozpaky a polemiku, které jeho vyjádření v Le Matin vyvolalo.

Minulý měsíc zase vyvolal emoce tvrzením, že homosexualita je podle něj nepřirozená věc.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy