Riskantní podnik: Z Fukušimy vytahují nebezpečné palivo

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
Aktualizováno 18. 11. 2013 14:50
Složitá operace potrvá přes rok, ale pomůže zařízení poškozené zemětřesením zajistit.
Foto: Reuters

Tokio - Více než dva a půl roku od ničivého zemětřesení začala v poškozené jaderné elektrárně Fukušima složitá a choulostivá operace.

Dělníci začali z nádrže v budově reaktoru čtvrté jednotky vytahovat palivové tyče.

Vyjmout prvních 22 dutých válců zabere podle provozovatele elektrárny - společnosti TEPCO - přes dva dny, ale jde o důležitý krok na cestě ke stabilizaci celého zařízení.

 
 

Nebezpečná a riskantní

Palivových tyčí je v elektrárně přes 1500 a podle BBC potrvá odstranění všech asi rok.

Foto: REUTERS/Tomohiro Ohsumi/Pool/Files

Odborníci do nádrže spouští nedávno nainstalovaný jeřáb, který tyče přemístí do sudů s vodou. Ty jsou vodotěsné, a tyče se tak nedostanou do kontaktu se vzduchem.

Po vyzvednutí z bazénu budou nově uloženy na bezpečnějším místě, v nádrži s chladicím systémem.

Čtyři metry dlouhé duté tyče v sobě ukrývají kuličky uranového paliva. Experti se obávají, že se kvůli vodíkové explozi po zemětřesení a následném tsunami v březnu 2011 mohly některé z nich poškodit.

Jádra tří reaktorů se během nehody částečně roztavila, čtvrtá jednotka ale byla jako jediná kvůli probíhající údržbě mimo provoz. Výbuch vodíku nicméně poškodil její strukturu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy