Děkujeme, Larsone. Afghánští radikálové se chlubí výbavou amerického vojáka

ČTK ČTK
7. 8. 2016 13:24
Vybavení člena americké speciální jednotky včetně jeho identifikační karty zveřejnili na internetu radikálové napojení na Islámský stát. Americká armáda oznámila, že specialista jménem Ryan Larson, jehož jméno je na identifikační známce, nebyl zajat a je u své jednotky.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Kábul - Radikálové napojení na Islámský stát a bojující v Afghánistánu umístili na internet fotografie vojenského vybavení člena americké speciální jednotky včetně jeho identifikační karty. Skupina tvrdí, že se materiálu zmocnila při současných bojích ve východní provincii Nangarhár.

Americká armáda oznámila, že specialista jménem Ryan Larson, jehož jméno je na identifikační známce, nebyl zajat a je u své jednotky. Ztrátu vybavení a identifikace armádní mluvčí Ron Flesvig označil za "nešťastnou".

Fotografie zachycují pancéřovku americké výroby, vysílačku, granáty a další vybavení, jež nepoužívají afghánští vojáci. Vojenské doklady znějí na jméno Ryan Larson.

Bojů proti radikálům se vedle afghánských vojáků v Nangarháru účastní příslušníci amerických speciálních sil. Flesvig sdělil, že "Larson byl členem jednotky, která se účastnila společné operace s afghánskou armádou". "Po této operace zůstalo na místě vojákovo vybavení a jeho identifikační karta. Ztráta osobních dokladů je nešťastná," sdělil Flesvig.

Americká armáda v červenci oznámila, že pět členů speciálních sil bylo v bojích v Nangarháru zraněno. Na internetové stránce, na níž se v sobotu objevily fotografie, se spekuluje, že zabavený materiál může pocházet z těchto červencových bojů. Flesvig k tomu řekl, že se armáda snaží teprve zjistit, co a kdy bylo ztraceno.

Nasazení většího počtu vojáků do bojů proti radikálům v Afghánistánu doporučil prezident Barack Obama. Podle agentury Reuters bylo v prvním pololetí tohoto roku nasazeno nejen více specialistů a poradců, ale letecky také dopraveno více zbraní.

Afghánská armáda zahájila ofenzívu v Nangarháru koncem července. Právě z této provincie byli zřejmě vysláni sebevražední atentátníci IS, kteří zaútočili 23. července v Kábulu na demonstraci menšinového etnika Hazárů a připravili o život 80 lidí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy