Merkelová 2.0 neuspěla. Projděte si, kdo všechno bojuje o křeslo německého kancléře

Helena Truchlá Helena Truchlá
12. 2. 2020 19:57
Annegret Krampová-Karrenbauerová vydržela v čele nejsilnější německé strany jen rok a měsíc. Konzervativní německá politička, kterou si za svou pokračovatelku vybrala sama kancléřka Angela Merkelová, v pondělí oznámila, že přenechá své místo v čele strany někomu ze svých kolegů a nebude se ani ucházet o post šéfky vlády. Kdo může Merkelovou v čele Německa nahradit a kdy k tomu dojde?
Annegret Krampová-Karrenbauerová s Markusem Söderem.
Annegret Krampová-Karrenbauerová s Markusem Söderem. | Foto: Reuters

Bavorský premiér: Markus Söder

"Teď není čas na hry," nechal se slyšet v rozhovoru s televizní stanicí ZDF Markus Söder, předseda bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU). Ta vládne spolu s CDU na celoněmecké úrovni v tandemu, a společný kandidát by proto mohl být i z Bavorska. V minulosti tomu tak bylo dvakrát, ani jeden z kandidátů se ale nakonec kancléřem nestal. 

O třiapadesátiletém Söderovi se hovoří jako o možném příštím kancléři už několik měsíců, sama Krampová-Karrenbauerová s ním bude jednat tento víkend během bezpečnostní konference v Mnichově.

Bavorský premiér, stejně jako další členové CDU, varuje před tím, aby se z hledání nového vedení stala dlouhodobá záležitost. Zároveň ale podpořil prozatímní setrvání kancléřky Merkelové v úřadu. "Totální rozchod s érou Merkelové by byl špatně. Německo potřebuje stabilní vládu s mezinárodně uznávanou kancléřkou," řekl médiím.

Konzervativní Söder v posledním roce významně upravil své názory na migraci a klimatické otázky. Zatímco dříve varoval před "azylovou turistikou", dnes podporuje celoevropské řešení pro záchranu migrantů ve Středozemním moři. Dříve zastupoval zájmy převážně tradičních zemědělců, nově se vyslovuje pro regulace v zájmu omezení emisí skleníkových plynů a zachování přírodní rozmanitosti. 

Co říká o možnosti ucházet se o kancléřské křeslo: Zatím opakuje, že "jeho místo je v Mnichově", bavorské metropoli, a nikoliv v Berlíně. Komentátoři si ale všímají, že pro Södera je v tuto chvíli výhodnější pokračovat v tom, co dělal ve spolupráci s Krampovou-Karrenbauerovou poslední dva roky: podporovat slabého šéfa CDU a s veřejnými kancléřskými ambicemi vyčkávat.

Jakou pozici zastává vůči krajně pravicové Alternativě pro Německo: "Vládu vzniklou z milosrdenství AfD nemohou demokraté nikdy morálně akceptovat," okomentoval situaci ve spolkové zemi Durynsko.

Z průzkumu vyplývá, že jako dalšího kancléře by ho upřednostnilo 11 procent oslovených.

 

Právě se děje

Další zprávy