Merkelová 2.0 neuspěla. Projděte si, kdo všechno bojuje o křeslo německého kancléře

Helena Truchlá Helena Truchlá
12. 2. 2020 19:57
Annegret Krampová-Karrenbauerová vydržela v čele nejsilnější německé strany jen rok a měsíc. Konzervativní německá politička, kterou si za svou pokračovatelku vybrala sama kancléřka Angela Merkelová, v pondělí oznámila, že přenechá své místo v čele strany někomu ze svých kolegů a nebude se ani ucházet o post šéfky vlády. Kdo může Merkelovou v čele Německa nahradit a kdy k tomu dojde?
Armin Laschet.
Armin Laschet. | Foto: Reuters

Zastánce Merkelové: Armin Laschet

Kdo by mohl Krampovou-Karrenbauerovou nahradit v čele strany? Podle politologů i komentátorů má velkou šanci osmapadesátiletý Armin Laschet. Vystudovaný novinář a někdejší člen Evropského parlamentu stojí poslední tři roky v čele nejpočetnější německé spolkové země, Severního Porýní-Vestfálska, a zároveň je místopředsedou strany. Má nejdelší politickou kariéru ze všech známých adeptů a také zkušenost se spoluprací jak s německými liberály ze strany FDP, tak se Zelenými. Obě uskupení jsou pro CDU možnými koaličními partnery.

Laschet vždy patřil k podporovatelům Angely Merkelové, zastal se jí například během uprchlické krize v roce 2015, kdy se rozhodla otevřít německé hranice běžencům ze Sýrie. I proto se nyní Laschet může spolehnout na kancléřčinu "opatrnou podporu".

Co říká o možnosti ucházet se o kancléřské křeslo: "Nikdo neví, co přinese budoucnost."

Čím by se řídil při vedení strany: "Být konzervativec znamená zachovávat to dobré a být otevřený novinkám."

Jakou pozici zastává vůči krajně pravicové Alternativě pro Německo (AfD): "Extremisté nesmějí mít vliv na vytváření vlád - na zemské ani federální úrovni."

Podle průzkumu agentury forsa pro televizní stanici RTL by si Lascheta jako kandidáta na kancléře přálo 18 procent Němců. 

 

Právě se děje

Další zprávy