Merkelová 2.0 neuspěla. Projděte si, kdo všechno bojuje o křeslo německého kancléře

Helena Truchlá Helena Truchlá
12. 2. 2020 19:57
Annegret Krampová-Karrenbauerová vydržela v čele nejsilnější německé strany jen rok a měsíc. Konzervativní německá politička, kterou si za svou pokračovatelku vybrala sama kancléřka Angela Merkelová, v pondělí oznámila, že přenechá své místo v čele strany někomu ze svých kolegů a nebude se ani ucházet o post šéfky vlády. Kdo může Merkelovou v čele Německa nahradit a kdy k tomu dojde?
Friedrich Merz.
Friedrich Merz. | Foto: Reuters

Oblíbený mezi lidmi: Friedrich Merz

Nejstarší z adeptů je čtyřiašedesátiletý Friedrich Merz. Ten vedl poslance CDU do roku 2009, kdy se z celostátní politiky stáhl. O návrat se pokusil v roce 2018, v souboji o předsednické křeslo ho však porazila právě Krampová-Karrenbauerová. Do minulého týdne zastával funkci v dozorčí radě investiční společnost BlackRock. Vzdal se jí se záměrem "být politicky aktivnější a podpořit CDU".

Merz ve straně v tuto chvíli nezastává žádnou funkci, ale má velkou podporu konzervativnějších členů. On sám dlouhodobě kritizuje kancléřku Merkelovou, podle něj CDU svými politickými rozhodnutími příliš přiblížila levici. 

Co říká o možnosti ucházet se o kancléřské křeslo: "Chci osobně přispět k tomu, aby se CDU znovu stala velkou celospolečenskou stranou," řekl v uzavřené společnosti podporovatelů strany. Veřejně však odmítl potvrdit, že se o post bude ucházet. 

Čím by se řídil při vedení strany: Pro CDU chce zpátky získat ty voliče, kteří v posledních letech začali podporovat krajně pravicovou AfD, a to zejména ve východním Německu. "Vyplatí se udělat jim nabídku," nechal se slyšet. Pro CDU by to znamenalo posun ke konzervativnějším a ekonomicky pravicovějším názorům. 

Jakou pozici zastává vůči krajně pravicové Alternativě pro Německo: "CDU není připravená na spolupráci s nepřáteli naší demokracie a to by nikdo neměl zpochybňovat."

Podle průzkumu by ho jako adepta na kancléře upřednostnilo nejvíc voličů: 27 procent dotázaných. Souviset to ale může také s tím, že je ze všech kandidátů nejznámější.

 

Právě se děje

Další zprávy