Merkelová 2.0 neuspěla. Projděte si, kdo všechno bojuje o křeslo německého kancléře

Helena Truchlá Helena Truchlá
12. 2. 2020 19:57
Annegret Krampová-Karrenbauerová vydržela v čele nejsilnější německé strany jen rok a měsíc. Konzervativní německá politička, kterou si za svou pokračovatelku vybrala sama kancléřka Angela Merkelová, v pondělí oznámila, že přenechá své místo v čele strany někomu ze svých kolegů a nebude se ani ucházet o post šéfky vlády. Kdo může Merkelovou v čele Německa nahradit a kdy k tomu dojde?
Annegret Krampová-Karrenbauerová.
Annegret Krampová-Karrenbauerová. | Foto: Reuters

Co znamená odchod Krampové-Karrenbauerové?

Annegret Krampová-Karrenbauerová oznámila své rozhodnutí odejít kvůli politické krizi ve spolkové zemi Durynsko. Ta propukla poté, co tamní křesťanští demokraté (CDU) hlasovali spolu se zástupci krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) pro nového ministerského předsedu. Vedení strany přitom spolupráci s AfD odmítá.

Politička přezdívaná AKK v pondělí oznámila, že hodlá v čele křesťanských demokratů zůstat tak dlouho, dokud strana nevybere nástupce. Ten by zároveň měl vést stranu do parlamentních voleb na podzim příštího roku.

Pro CDU nezvyklé oddělení rolí volebního lídra a stranického šéfa, pro které se rozhodla před dvěma lety kancléřka Angela Merkelová, stranu podle Krampové-Karrenbauerové oslabilo. 

CDU je nyní rozdělená mezi zastánce smířlivější a středově orientované politiky, kterou zastávala právě Merkelová, a mezi ty, podle kterých by se konzervativní strana měla víc obracet na voliče z řad zastánců tradičních hodnot a menších zásahů státu do ekonomiky. Kdo bude mít navrch? To rozhodne do velké míry i jméno nástupce Krampové-Karrenbauerové.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy