Dědičce Korean Air hrozí kvůli skandálu s oříšky zatčení

ČTK ČTK
24. 12. 2014 12:51
Kvůli špatně naservírovaným oříškům nechala Heather Čoová otočit letadlo a požadovala výměnu vedoucího palubní posádky.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: thinkstockphotos.com

Soul - Jihokorejská prokuratura ve středu požádala o zatykač na dědičku letecké společnosti Korean Air (KAL) Heather Čoovou, která začátkem měsíce ztropila povyk kvůli špatně naservírovaným oříškům a způsobila tím zpoždění letadla KAL, v němž seděla.

Podle prokuratury by se měla zodpovídat kromě jiného z porušení zákona o civilní letecké dopravě a zasahování do funkcí vedoucího palubní posádky. Také se vyšetřuje její údajné napadení nejméně jednoho člena posádky. Uvedly to zahraniční agentury.

O žádosti nyní má rozhodnout soud. Zatykače se obvykle podle Reuters vydávají, když justice usoudí, že v průběhu vyšetřování hrozí útěk nebo falšování důkazů ze strany podezřelých.

Chci je na talířku, ne v pytlíku!

Čtyřicetiletou Heather rozhořčilo, když jí při startu letadla z newyorského letiště personál nenabídl makadamové oříšky. Po urgenci je sice přinesli, ale ne na talířku, nýbrž v sáčku.

Čoová si přála výměnu vedoucího palubní posádky, takže se letadlo muselo vrátit ze startovací dráhy k nástupní bráně. Podle výpovědí svědků muže urážela, ponižovala a tloukla palubním manuálem.

Čoová po incidentu, který vyvolal nevoli nejen v Jižní Koreji, rezignovala na svou dosavadní funkci viceprezidentky KAL a veřejně se omluvila. Podle justice to ale nestačí, protože pravděpodobně porušila zákon a možná i ohrozila bezpečnost letové dopravy.

Terčem vyšetřovatelů se stali také představitelé společnosti KAL, které podezřívají ze získávání falešných výpovědí s cílem Čoovou ochránit. Dnes podle agentury AFP policisté zatkli jednoho zaměstnance ministerstva dopravy, který prozradil některé poznatky z vyšetřování vedoucím KAL.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy