Buďte jako můj otec a přijměte uprchlické děti, vzkazuje dcera Nicholase Wintona britské premiérce

Zahraničí Zahraničí
10. 2. 2017 20:15
Britská vláda premiérky Theresy Mayové ve čtvrtek odmítla přijmout 3000 dětských uprchlíků. Rozhodnutí vyvolalo rozsáhlé negativní reakce. Mezi kritiky je i dcera sira Nicholase Wintona. Ta se na premiérku Mayovou obrátila v otevřeném dopise, ve kterém jí připomíná skutky svého otce během vzestupu nacismu. Současnou uprchlickou krizi přirovnává právě k době, ve které sir Winton zachraňoval děti z tehdejšího Československa.
Sir Nicholas Winton zemřel ve 106 letech v roce 2015.
Sir Nicholas Winton zemřel ve 106 letech v roce 2015. | Foto: Martin Svozílek

Londýn – Jde o to "udělat správnou věc", připomíná Barbara Wintonová britské premiérce.

Dcera Nicholase Wintona, který před nacisty v předvečer druhé světové války zachránil stovky dětí transportem do Velké Británie, oživuje odkaz svého otce.

V otevřeném dopise premiérku Theresu Mayovou vyzvala, aby si z Nicholase Wintona vzala příklad. A znovu zvážila zrušení plánu předchozí vlády Davida Camerona.

Podle něj měla Británie přijmout celkem 3000 dětských uprchlíků, kteří do Evropy přicestovali bez doprovodu dospělých. Nově se ale Británie rozhodla, že dětí bude jen 350 a pak program ukončí.

Sir Nicholas Winton zachránil v roce 1939 převozem do Velké Británie 669 dětí. Scény z dnešního světa přitom podle jeho dcery nápadně připomínají to, čeho byl svědkem v roce 1939.

"V táborech po celé Evropě jsou spousty osamělých dětí, které se snaží přežít chladné počasí a přemýšlejí, co jim asi budoucnost přinese," cituje britský server The Guardian z dopisu Wintonové. "Když můj otec přijel do uprchlických táborů v Československu, také viděl lidi přežívající na sněhu a v chladu, jak přemýšlí nad svou budoucností."

Barbara Wintonová.
Barbara Wintonová. | Foto: Lukáš Bíba

Theresa Mayová v roce 2015 vystoupila na pohřbu Nicholase Wintona, kde pronesla řeč, ve které o něm mluvila jako o neobyčejně inspirativním muži. Podle jeho dcery by si dnes na onu inspiraci měla vzpomenout.

"Protože svět opět balancuje na hraně temných časů, žádám vás, abyste si na tato slova vzpomněla," upozornila Wintonová v dopise.

Návrh na změnu imigračního zákona a přijetí 3000 dětských uprchlíků loni podal lord Alfred Dubs. Labouristický politik a člen Sněmovny lordů je sám jedním z Wintonových dětí.

Vláda tehdejšího premiéra Davida Camerona na základě nařízení stihla přijmout 200 nezaopatřených dětí. Nyní podle Mayové už Británie nemá kapacitu na více než 150 dalších.

Podle Wintonové by byl otec z rozhodnutí smutný. "Kdyby tady byl, tak by jistě připomínal, jak je důležitý soucit, jak je ve veřejném životě důležitá etika a jak je důležitý kompromis," napsala.

Na cestu vlakem si vůbec nepamatuju, ale kamáradka mi vyprávěla, že jsme si říkaly, že nebudeme brečet, říká Milena Grenfell Bainesová | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Toyota v Kolíně po odstávce kvůli čipům obnovila výrobu

Automobilka Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně v úterý po odstávce obnovila výrobu. Zaměstnanci se vrátili do plného třísměnného systému. Odstávka trvala s týdenní přestávkou od 15. srpna, předtím byli zaměstnanci na celozávodní dovolené. Důvodem byl nedostatek čipů do palubní elektroniky, který trápí celý automobilový průmysl, řekl mluvčí automobilky Tomáš Paroubek.

Výrobu firma částečně obnovila v týdnu od 6. září, vyrobila několik stovek aut, běžně jich produkuje kolem tisícovky denně. Další týden se ale linky opět zcela zastavily, nyní se zaměstnanci postupně vrátí k plné produkci. Po dobu odstávky dostávali pracovníci Toyoty 80 procent průměrného platu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy