Dcera kuřačky vysoudila po letech miliony dolarů

Lucie Kalivodová
25. 8. 2009 15:10
Losangeleský soud rozhodl ve prospěch Jodie Bullockové, jejíž matka zemřela na rakovinu plic

Los Angeles - Americký soud nařídil tabákovému koncernu Philip Morris zaplatit 13,8 milionu dolarů (tedy téměř čtvrt miliardy korun) dceři dlouholeté kuřačky, která zemřela na rakovinu plic.

Losangeleský soud rozhodl ve prospěch Jodie Bullockové, jejíž matka Betty zemřela na rakovinu plic ve čtyřiašedesáti letech v roce 2003. Kouřila sedmačtyřicet let.

Zástupci firmy Philip Morris podle stanice BBC tvrdili, že mohla s kouřením kdykoli přestat, neboť neblahé účinky cigaret na zdraví jsou přeci všeobecně známé.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Evy Králíkové, která se věnuje léčbě závislosti na tabáku

Philip Morris je součástí tabákového gigantu Altria se sídlem ve státě Virginia. Betty Bullocková podala žalobu na firmu v dubnu 2001 na základě údajně lživých informací na obalu výrobku.

V roce 2002 soud firmě doporučil, aby zaplatila paní Bullockové odškodnění ve výši 28 miliard dolarů. Suma pak byla snížena na 28 milionů dolarů.

O šest let později bylo původní rozhodnutí soudu zrušeno a případ byl znovu otevřen, neboť společnost Philip Morris argumentovala tím, že suma, kterou má zaplatit, je přehnaná.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy