Dcera bývalého ruského premiéra vstoupila do služeb Ukrajiny

ČTK ČTK
18. 7. 2015 23:58
Marija Gajdarová byla na Ukrajině jmenována zástupkyní gubernátora Oděské oblasti Michaila Saakašviliho, někdejšího gruzínského prezidenta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Moskva - Známá ruská politička Marija Gajdarová se rozhodla dát se do služeb ukrajinské státní správy.

Třiatřicetiletá pravicově orientovaná aktivistka je dcerou Jegora Gajdara, který se v 90. letech výrazně angažoval ve vrcholné ruské politice a krátce vykonával i úřad premiéra. Gajdar, syn spisovatele Arkadije Gajdara, podlehl v roce 2009 srdečnímu záchvatu.

Zpráva vyvolala značnou pozornost médií i politiků.

Marija Gajdarová byla na Ukrajině jmenována zástupkyní gubernátora Oděské oblasti Michaila Saakašviliho, někdejšího gruzínského prezidenta. Stejně jako on má v úmyslu získat ukrajinské občanství, informoval kyjevský tisk.

Gajdarová ruskou politiku na Ukrajině dlouhodobě kritizuje, nesouhlasí s anexí Krymu a odsuzuje bojové akce proruských povstalců. V Saakašviliho úřadu se má starat o reformu oblastní správy a kontakty s cizinou.

Rozhodnutí Gajdarové vyvolalo v kruzích blízkých Kremlu pozdvižení, protože služba pro ukrajinský režim, který ruská propaganda označuje za fašistický, je považována za zradu. Dokonce i představitel pravicového proudu ruské politiky Nikita Belych, kirovský gubernátor, o Gajdarové prohlásil, že se "postavila nejen proti ruské státní moci, ale i proti všem ruským spoluobčanům".

Gajdarová není jedinou známou osobností, která se v těchto dnech rozhodla na protest proti poměrům v Rusku působit v zahraničí.

Trvalé přesídlení do Německa oznámila Žanna Němcovová, dcera opozičního politika Borise Němcova, který byl koncem února zavražděn v Moskvě. Důvodem jejího exilu jsou výhrůžky, které prý po smrti svého otce dostává.

Němcovová bude podle ruských médií působit v ruském vysílání německé rozhlasové stanice Deutsche Welle.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy