Davy v Kosovu podpořily stíhané protisrbské rebely

ČTK ČTK
27. 5. 2013 18:20
Justiční a policejní mise EU je podezírá z válečných zločinů během konfliktu se Srby
V roce 2008 vyhlásili Albánci jednostranně nezávislost Kosova, kterou Srbsko neuznává.
V roce 2008 vyhlásili Albánci jednostranně nezávislost Kosova, kterou Srbsko neuznává. | Foto: Ondřej Besperát

Priština - Několik tisíc lidí protestovalo v metropoli Kosova Prištině proti zatčení skupiny bývalých protisrbských vzbouřenců, včetně dvou významných velitelů jejich Osvobozenecké armády Kosova (UÇK).

Jejich zadržení nařídila justiční a policejní mise Evropské unie (Eulex) kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů během konfliktu se srbskými silami v letech 1998-1999.

Mezi zadrženými členy takzvané Drenické skupiny je starosta města Srbica a vysoký představitel vládnoucí Demokratické strany Kosova Sami Lushtaku, a také bývalý hlavní velitel UÇK Sulejman Selimi. Ten do roku 2011 velel kosovským bezpečnostním silám a nyní je velvyslancem Kosova v Albánii.

"UÇK, UÇK," skandovali podle bělehradské televize B92 rozvášnění účastníci protestu, kteří však bez incidentů prošli centrem Prištiny k sídlu vlády. Zástup nesl velké fotografie zadržených a řadu transparentů s nápisy jako "Svobodu osvoboditelům".

"Eulex chce pošpinit čest nejvýznamnějších osobností našeho boje za svobodu," citovala agentura AFP jednoho z řečníků demonstrace Smajla Eleziho ze sdružení bývalých bojovníků.

"Naším nejdůležitějším požadavkem (vůči kosovským úřadům) je zbavit Eulex výkonných pravomocí," hřímal další z bývalých bojovníků Xhavit Jashari. Podle něj bude Eulex zodpovědný za případné zhoršení situace.

Sedm bývalých členů UÇK bylo zatčeno minulý týden ve čtvrtek a v pátek z rozhodnutí Eulexu, který také nařídil, že tito lidé nebudou drženi ve vazební věznici, nýbrž v domácím vězení. Jsou podezřelí z válečných zločinů páchaných na civilním obyvatelstvu v zajateckém táboře UÇK v Likovaci nedaleko Srbice.

Ozbrojené akce kosovskoalbánských separatistů a následná nelítostná rozsáhlá operace srbských ozbrojených sil proti nim si vyžádaly na 13 tisíc mrtvých, většinou Albánců. V roce 2008 vyhlásili Albánci jednostranně nezávislost Kosova, kterou Srbsko neuznává.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 28 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy