Davy v Kosovu podpořily stíhané protisrbské rebely

ČTK ČTK
27. 5. 2013 18:20
Justiční a policejní mise EU je podezírá z válečných zločinů během konfliktu se Srby
V roce 2008 vyhlásili Albánci jednostranně nezávislost Kosova, kterou Srbsko neuznává.
V roce 2008 vyhlásili Albánci jednostranně nezávislost Kosova, kterou Srbsko neuznává. | Foto: Ondřej Besperát

Priština - Několik tisíc lidí protestovalo v metropoli Kosova Prištině proti zatčení skupiny bývalých protisrbských vzbouřenců, včetně dvou významných velitelů jejich Osvobozenecké armády Kosova (UÇK).

Jejich zadržení nařídila justiční a policejní mise Evropské unie (Eulex) kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů během konfliktu se srbskými silami v letech 1998-1999.

Mezi zadrženými členy takzvané Drenické skupiny je starosta města Srbica a vysoký představitel vládnoucí Demokratické strany Kosova Sami Lushtaku, a také bývalý hlavní velitel UÇK Sulejman Selimi. Ten do roku 2011 velel kosovským bezpečnostním silám a nyní je velvyslancem Kosova v Albánii.

"UÇK, UÇK," skandovali podle bělehradské televize B92 rozvášnění účastníci protestu, kteří však bez incidentů prošli centrem Prištiny k sídlu vlády. Zástup nesl velké fotografie zadržených a řadu transparentů s nápisy jako "Svobodu osvoboditelům".

"Eulex chce pošpinit čest nejvýznamnějších osobností našeho boje za svobodu," citovala agentura AFP jednoho z řečníků demonstrace Smajla Eleziho ze sdružení bývalých bojovníků.

"Naším nejdůležitějším požadavkem (vůči kosovským úřadům) je zbavit Eulex výkonných pravomocí," hřímal další z bývalých bojovníků Xhavit Jashari. Podle něj bude Eulex zodpovědný za případné zhoršení situace.

Sedm bývalých členů UÇK bylo zatčeno minulý týden ve čtvrtek a v pátek z rozhodnutí Eulexu, který také nařídil, že tito lidé nebudou drženi ve vazební věznici, nýbrž v domácím vězení. Jsou podezřelí z válečných zločinů páchaných na civilním obyvatelstvu v zajateckém táboře UÇK v Likovaci nedaleko Srbice.

Ozbrojené akce kosovskoalbánských separatistů a následná nelítostná rozsáhlá operace srbských ozbrojených sil proti nim si vyžádaly na 13 tisíc mrtvých, většinou Albánců. V roce 2008 vyhlásili Albánci jednostranně nezávislost Kosova, kterou Srbsko neuznává.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy