Násilí v přímém přenosu. Dav v Izraeli zlynčoval do krve arabského řidiče

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
13. 5. 2021 13:36
Násilnosti v izraelských městech pokračují, rozvášněný dav v ulicích Tel Avivu se vrhl na arabského řidiče automobilu. Situaci zachytili televizní kamery i několik lidí na telefon. Izraelská média to popsala jako lynčování.
Zdivočelý dav lynčoval na předměstí izraelského Tel Avivu arabského taxikáře. | Video: Reuters

Stejně jako v předchozích dnech i ve středu v noci pokračovaly nepokoje v ulicích smíšených izraelských měst, kde se střetávaly židovská a arabská komunita a policie. Ve čtvrti Bat Jam v Tel Avivu dav radikálů vytáhl z auta muže a bil ho, dokud nezůstal nehybně ležet na zemi celý zakrvácený, píše britský server The Guardian.

Záběry útoku živě vysílala televize, přesto se k tělu muže, ležícího na zádech uprostřed ulice, dostala policie a záchranáři až za 15 minut. Lidé z davu se své jednání snažili ospravedlnit tvrzením, že se jednalo o Araba, který chtěl autem narazit do ultrapravicových demonstrantů. Záběry ale ukazují, že se řidič snažil davu vyhnout a jet pryč.

Muž byl následně převezen do nemocnice. "Oběť lynčování je velmi vážně zraněna, ale je ve stabilním stavu," sdělila nemocnice Ichilov v Tel Avivu. Doktor Eyal Hashiva popsal, že 33letý muž byl potlučený po celém těle a měl vážná poranění obličeje, kde hrozilo, že nebude moci dýchat. Lékaři ho proto krátce po převozu operovali.

Jinde ve čtvrti Bat Jam skupina černě oblečených Izraelců rozbila okna zmrzlinářství vlastněného Araby. Ultranacionalisté zase v televizi při střetu s hraniční policií volali "Smrt všem Arabům!".

Podobné incidenty se děly i v dalších městech. Policie ve středu po celé zemi zatkla na 400 lidí, kteří byli do nepokojů zapojeni. Starosta města Lod označil situaci za občanskou válku poté, co došlo k násilným střetům mezi arabskou komunitou a policií.

Nenechat se vyprovokovat

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval Židy i Araby, aby na sebe přestali útočit. "Nezajímá mě, že vám vře krev v žilách. Nemůžete vzít zákon do vlastních rukou," zdůraznil.

Extrémně pravicový poslanec Becal'el Smotrič, šéf národně-náboženské sionistické strany Židovský domov, prohlásil, že se za útok v Bat Jam stydí, a označil ho za "příšernou krutost". "Židovští bratři, přestaňte! Nemůžeme si za žádných okolností dovolit účastnit se násilností."

K ukončení násilí vyzval Židy i hlavní rabín Jitzchak Josef. "Teroristické organizace útočí na nevinné občany. Naše srdce jsou těžká a záběry, které vidíme, jsou hrozné, ale nemůžeme si dovolit, abychom byli do těchto provokací a agresí vtaženi," dodal.

Netanjahu během středy navštívil města Lod a Akko, kde také docházelo k násilnostem a střetům mezi Araby a policií nebo židovskou komunitou. Prohlásil, že anarchii zastaví, i kdyby to muselo být silou. Úřady do měst poslaly stovky policistů, včetně polovojenských oddílů, které normálně střeží okupovaný Západní břeh Jordánu, píše list Jerusalem Post.

"Násilníci v Lodu a Akku nereprezentují izraelské Araby, násilníci v Bat Jam (…) nereprezentují izraelské Židy, násilí nebude diktovat naše životy," řekl politik Ja'ir Lapid, který se právě pokouší sestavit novou vládu po březnových volbách.

Stovky raket

Izrael zažívá největší střety za posledních sedm let. Hnutí Hamás z Gazy vypálilo už stovky raket a izraelská armáda v reakci poslala rakety na Palestinu. Agrese byla vyprovokována víkendovými nepokoji v jeruzalémské mešitě al-Aqsa.

Ačkoli problémy v Jeruzalémě byly okamžitým spouštěčem nejnovějších bojů, palestinská frustrace z nedořešené otázky vytvoření nezávislého palestinského státu v posledních letech zesílila, mimo jiné kvůli rozhodnutí předchozí americké vlády uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele a přesunout tam ambasádu a kvůli mírovému plánu exprezidenta Donalda Trumpa. Izraelská vláda se také snaží vystěhovat desítky palestinských rodin z východního Jeruzaléma, aby tak uvolnila místo židovským obyvatelům.

Video: Je to tragický ohňostroj. Hamás bojuje za Araby ve východním Jeruzalémě, říká Tureček

Poslední eskalace blízkovýchodního konfliktu si vyžádala už desítky mrtvých a stovky zraněných. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

před 10 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová. Opravila tak původní informace o třech havarovaných autech a čtyřech zraněných.

"Dispečink to upřesňoval. Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy