Dav obklíčil bulharské politiky, evakuovali je až ráno

ČTK Jana Černá, ČTK
24. 7. 2013 12:01
Nespokojení voliči donutili poslance strávit noc v parlamentní budově.
Protesty proti Orešarského vládě trvají už od půlky června (foto z července 2013).
Protesty proti Orešarského vládě trvají už od půlky června (foto z července 2013). | Foto: Reuters

Sofie - Už šest týdnů trvají protivládní protesty v Bulharsku. Eskalovaly v noci z úterý na středu - voliči zablokovali bulharský parlament.

Dav, který požaduje rezignaci socialistické vlády premiéra Plamena Orešarského, obklíčil budovu během jednání o sporném navýšení výdajů ve státním rozpočtu. Nad ránem ho rozehnala policie.

K blokádě, která uvnitř budovy uvěznila asi stovku politiků a dalších zaměstnanců úřadu spolu s novináři, došlo přesně 40. den od začátku rozsáhlých protestů. Nový impuls dostala politická krize 14. června, a to kontroverzní volbou nového šéfa tajných služeb.

Autobus davem neprojel

Hněv lidí i prezidenta Rosena Plevnelieva vyvolalo to, že do této klíčové funkce odsouhlasil parlament ve zkráceném řízení mediálního magnáta Deljana Peevského. Národ si ho pamatuje jako člověka podezřelého z korupce.

Do agendy Státní agentury pro národní bezpečnost, kterou měl Peevský vést, přitom patří i boj proti korupci. Ačkoli Orešarský vzápětí uznal svou chybu a parlament jmenování zrušil, sám premiér rezignovat odmítá. Bulhaři proto denně demonstrují v ulicích a dožadují se demise vlády.

Při úterním pozdním jednání parlamentu o opatřeních, která by zvýšila rozpočtový deficit země, protestanti budovu zcela oblehli a zákonodárce odmítali pustit ven.

Ještě ve 22 hodin se policie pokusila uvězněné ministry a poslance odvézt autobusem. Ten se ale pod palbou lahví a dalších předmětů musel vrátit zpět do areálu zákonodárného sídla. Večerní potyčky si vyžádaly asi deset lehce zraněných.

Premiér mlčí

Zhruba ve čtyři hodiny ráno místního času se policistům podařilo proniknout blokádou a vytvořit koridor, kterým začali politiky evakuovat.

Policisté, kteří autům vytvořili cestu, zvedli směrem k demonstrantům ruce nad hlavu, aby jim ukázali, že nechtějí situaci řešit násilím. Rozhněvaný dav na ně pokřikoval hesla jako "zrádci" či "žoldáci", vzduchem podle agentury APA létaly i lahve.

Na sociálních sítích se během blokády vedly diskuse především o tom, proč v médiích nevystoupil žádný člen vládní koalice, šéfové koaličních stran a ani premiér Plamen Orešarský.

K situaci se prostřednictvím Twitteru vyjádřila i evropská komisařka pro spravedlnost, lidská práva a občanství Viviane Redingová, která je v těchto dnech na návštěvě Bulharska.

Z bulharských politiků vydal v noci prohlášení prezident Plevneliev. Policii i demonstranty vyzval, aby se vyvarovali veškerého násilí.

 

Právě se děje

Další zprávy