Data o cestování v EU: Češi na dovolených šetří. Méně utrácejí jen Rumuni

ČTK ČTK
9. 7. 2019 15:48
Obyvatelé Evropské unie cestují výrazně více než kdykoli předtím, ať už se přesouvají za prací, vzděláním či za zážitky. V loňském roce například 1,3 milionu občanů EU pracovalo v jiné členské zemi, než ve které žilo. V nové zprávě o mobilitě v EU to uvádí unijní statistický úřad Eurostat. Statistiky mimo jiné naznačují, že Češi na dovolených utrácejí relativně málo a při pozemní dopravě méně využívají auta než obyvatelé jiných členských zemí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Z 512 milionů lidí žijících v roce 2018 v EU necelých osm procent nemělo občanství země, v níž pobývali. Největší poměr cizinců byl v Lucembursku, kde místní tvoří pouze 52 procent populace a kromě toho sem dojíždělo za prací 88 000 lidí z Francie a 52 000 osob z Německa. V Česku naopak lidé bez českého občanství tvořili podle Eurostatu necelých pět procent, přičemž v ČR pracovalo 31 000 Slováků, 7900 Poláků a 2900 Němců.

Zpráva uvádí, že celkově mělo zaměstnání v jiném členském státě 1,3 milionu unijních občanů ve věku 20 až 64 let, což odpovídá 0,6 procenta všech pracujících. Statistici se věnovali také počtu cizinců studujících na vysokých školách v EU, přičemž v roce 2017 jich údajně bylo 1,7 milionu. Počet zahraničních studentů na vysokých školách v EU tak oproti roku 2013 vzrostl o 22 procent.

Největší podíl zahraničních vysokoškoláků registrovali opět v Lucembursku (46,7 procent), nad osmiprocentním průměrem osmadvacítky ale byla i ČR. S 12,5 procenty "mobilních" studentů se v tomto ohledu řadila na čtvrté místo za Kyprem a Rakouskem.

Eurostat se ve své zprávě věnuje také dopravě a turismu a zkoumal například využití různých dopravních prostředků. Podle aktuálních dostupných dat z roku 2016 měla auta v celé unii na svědomí 83 procent naježděných kilometrů. V Česku to ale bylo jen 74 procent a méně auta při pozemní dopravě využívali pouze Maďaři (69 procent).

Analýza dále naznačuje, že Češi poměrně často vyrážejí na výlety: 81,5 procent z nich v roce 2017 absolvovalo alespoň jednu "soukromou cestu", ať už doma nebo v zahraničí. Vyšší byl tento údaj pouze u Švédů, Nizozemců a Finů. Zatímco průměrný Švéd ale za výlet utratil 779 eur (bezmála 20 000 Kč), u Čechů to bylo jen 135 eur. Méně podle údajů Eurostatu za dovolené utráceli jen Rumuni.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy