Už nemůžeme dál vzdorovat. Z roky obklíčené Daráji jsou evakuovány tisíce Syřanů

Adéla Očenášková
Aktualizováno 26. 8. 2016 14:26
Obyvatelé Daráji, jednoho z nejsužovanějších syrských měst, se po čtyřech letech obléhání dočkali evakuace. Syrští povstalci se na ní dohodli s armádou prezidenta Bašára Asada.
Konvoj vozidel Červeného půlměsíce čeká na začátek evakuace syrské Daráji.
Konvoj vozidel Červeného půlměsíce čeká na začátek evakuace syrské Daráji. | Foto: Reuters

Damašek – Darája, která leží pouhých 12 kilometrů od syrské metropole Damašku, je již několik let v obležení vládních vojsk, ovládají ji ale povstalci.

Evakuace podle agenturních zpráv začala po pátečním poledni a podle představitele největší syrské povstalecké skupiny v Daráji potrvá dva či tři dny.

"Byl na nás vyvíjen tlak, abychom odešli, naše podmínky se zhoršily až do takového bodu, kdy byly neúnosné," řekl jeden ze syrských aktivistů Hussám Ajaš agentuře AP. "Odolávali jsme čtyři roky, ale už dále nemůžeme."

V Daráji se – jako v jednom z prvních syrských měst – lidé na jaře 2011 pokusili vzepřít vládě prezidenta Bašára Asada. Konflikt přerostl v občanskou válku, když se povstalci opakovaně snažili potlačit pokusy vládních vojsk o převzetí kontroly nad městem.

Podle dohody vláda zhruba 4000 civilistů poskytne provizorní přístřeší. Na 700 ozbrojených mužů pak odejde do povstalci kontrolované provincie Idlíb. Podle rebelů a místní rady byla přitom Darája před válkou domovem pro čtvrt milionu lidí, připomněla agentura Reuters.

Vládní vojska v uplynulých týdnech zintenzivnila používání barelových a zápalných bomb. Minulý týden byla podle tvrzení syrských povstalců a humanitárních organizací zasažena jediná nemocnice ve městě.

Obyvatelé Daráji čelí pravidelnému bombardování a trpí nedostatkem jídla i vody. První humanitární pomoc od vypuknutí občanské války dorazila do města teprve letos v červnu, a to po mnoha neúspěšných pokusech.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy