Danylyšyn: Ukrajina potřebuje Václava Havla

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
28. 1. 2014 6:30
O revoluci a jejích úskalích. Rozhovor s ukrajinským exministrem, který žije v Česku
Foto: Ludvík Hradilek

Praha (od naší spolupracovnice) - S každým dalším dnem konfrontace na Ukrajině hrozí nové oběti. A vznik patové situace, ze které se už nemusí najít východisko. Všechny strany konfliktu by si to měly uvědomit. A také to, že násilí vyvolá jen další násilí, řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Bohdan Danylyšyn.

Ukrajinský politik žije už tři roky v českém exilu. Spekulace, podle nichž je země na pokraji občanské války, ale považuje za neopodstatněné a škodlivé.

Podle Danylyšyna by země potřebovala osobnost typu Václava Havla nebo Nelsona Mandely, která by byla srozumitelná také pro svět. "Evropští politici se mě ptají, s kým mají jednat. Říkají, že nemohou pochopit, o co Ukrajinci usilují a kdo je vede. Evropa potřebuje mít jasno," tvrdí někdejší ministr.

Dialog hluchých se slepými

Dialog je hlavním prostředkem k vyřešení krize, která ochromila Ukrajinu, zdůrazňuje Danylyšyn. "Nesmí to však být dialog hluchých se slepými," varuje. Do jednání o budoucnosti země by podle něj měli vstoupit i zástupci široké veřejnosti, včetně inteligence či duchovních. A nejen politici.

"Nechci obhajovat vedení země, moje stanovisko vůči němu je známé. Získalo však díky volbám určitý mandát. A ve volbách by měli lidé rozhodnout, zda má pokračovat, nebo odstoupit. Také opozice by měla vnímat zájmy všech Ukrajinců, nejen těch, kteří jsou na barikádách," řekl exministr hospodářství, který působil ve vládě vězněné expremiérky Julije Tymošenkové.

Majdan.
Majdan. | Foto: Reuters

"Nejde jen o Majdan a ulici Hruševského (kde se odehrávají hlavní protesty). Jde o zemi, která má více než 600 tisíc kilometrů čtverečních a 46 milionů obyvatel. Je na řádně zvoleném prezidentovi, aby zaručil dodržování ústavního pořádku," tvrdí Bohdan Danylyšyn.

"Pokud vedení země nekontroluje situaci, pak by to mělo přiznat. Opozice je ovšem také součástí stávajícího státního systému, a když přiznává, že nemá pod kontrolou ani lidi, kteří ji volili, pak je zbytečná," konstatoval.

"Vůdců máme dost"

Na Ukrajině je více než 150 politických subjektů, které předáci parlamentní opozice zdaleka nereprezentují, připomíná Danylyšyn.

Ukrajina prý navíc nepotřebuje politiky, kteří si hrají na vůdce, ale lidi schopné prosazovat reformy, jež by vyvedly zemi z krize. "Vůdců už máme dost. Na Ukrajině je hodně politiků, kteří se považují za vůdce. Je však málo lidí zdatných pracovat ve prospěch státu a nepolitikařit," uvedl.

Bývalému ministru hospodářství se však nelíbí ani to, jak se chovají ukrajinští poslanci. Místo aby dělali politiku, mají parlamentní prázdniny.

"Parlament už dávno měl převzít iniciativu a hledat politické řešení. Bylo by užitečnější, kdyby se emoce vybíjely v parlamentu než na ulici, i kdyby výměna názorů končila pěstním soubojem mezi poslanci," míní.

Ukrajina by se měla vrátit k ústavě z roku 2004, která by omezila prezidentské pravomoci a posílila vliv parlamentu.

Majdan už misi splnil

"Ani mocenské struktury, ani opozice si teď neví rady, jak se dostat z pasti, ve které se ocitly," tvrdí Bohdan Danylyšyn. Masové demonstrace v centru Kyjeva, které přerostly v násilné střety, nejsou podle něj řešením.

Noční vaření.
Noční vaření. | Foto: Ivo Dokoupil

"Majdan svou misi už splnil. Stal se hybnou sílou ke změnám. Z jeho řad však nevzešel charismatický vůdce, který by byl schopný vést Ukrajinu k reformám. Je to masový projev, který nemůže nabídnout program, díky němuž by se země dostala z krize," míní.

Prospěšnější než revoluce, která nevylučuje ozbrojené střety, je podle něj "evoluční" cesta. Tu však mohou zajistit jen řádné prezidentské a následně i parlamentní volby, v nichž by si lidé zvolili zástupce nezatížené oligarchickými klany.

Exministr, který dlouho působil v ukrajinské akademii věd, tvrdí, že země potřebuje hlavně radikální systémové změny.

"Za 22 let nezávislosti se Ukrajina ve skutečnosti neosamostatnila. Je závislá na ekonomických modelech ze sovětských časů. Politická i ekonomická krize je důsledkem toho, že dosavadní systém rozvoje se překonal. Rezervy sovětských hospodářských struktur se vyčerpávají, zatímco nová alternativa nevznikla," vysvětlil.

 

Právě se děje

Další zprávy