Danylyšyn se chystá domů. S vlastní stranou a programem

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
27. 2. 2014 11:15
Rozhovor s ukrajinským exministrem Bohdanem Danylyšynem, který v Česku dostal azyl.
Bohdan Danylyšyn.
Bohdan Danylyšyn. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha (od naší spolupracovnice) - S vlastní stranou a programem, jak překonat ekonomickou krizi, se na Ukrajinu vrátí exministr hospodářství Bohdan Danylyšyn. První ukrajinský politik, který získal v Česku politický azyl.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že po tříletém exilu se soustředí hlavně na prosazování evropské integrace Ukrajiny.

"Když jsem v roce 2011 dostal politický azyl a byl propuštěn z pankrácké věznice, věřil jsem, že se budu moci vrátit do vlasti. Tato doba teď nastala. I když jsem se fyzicky nacházel v Česku, pomyslně jsem byl vždy s lidmi ve své zemi," uvedl.

Kdy přesně na Ukrajinu odjede, zatím neupřesnil.

"Představíme novou stranu"

Přestože by byl Danylyšyn podle politologů vhodným "technokratickým" premiérem, on sám prý teď o vládní funkce nestojí. "Mým cílem není ucházet se o nějaké funkce. Není to pro mne důležité," řekl.

Se svým týmem připravil program, který obsahuje konkrétní návrhy týkající se reformy ekonomiky, bankovního systému či rozpočtu. Jde o platformu pro vznik nové politické síly, která by se mohla zúčastnit příštích parlamentních voleb, tvrdí politik. 

"Po mém návratu na Ukrajinu představíme novou stranu. Půjde o centristickou politickou strukturu," řekl. Mezi jejími členy by měli být mladí lidé, kteří studovali v Evropě a kteří jsou ochotni podílet se na realizaci nepopulárních reforem.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ivo Dokoupil

Právě nové lidi, nezatížené balastem dřívějších politických rvaček, teď Ukrajina v politice podle Danylyšyna potřebuje. Takoví lidé by podle něj měli - ještě před parlamentními volbami - vzejít hlavně z lidového sněmu, známého jako Majdan.

"Pozitivní silou je Pravý sektor, i když je označovaný za radikální organizaci. Podporuji jeho jednání," konstatoval.

Majdan podle něj prosazuje kontrolu politiků. "Je to základna, která vytvoří platformu pro lustrace a vyloučí zkorumpované politiky. I když lidé, kteří vzejdou z protestního hnutí, budou dělat chyby, nebude to sabotáž, která trvala více než 20 let nezávislosti Ukrajiny," vysvětluje.

Prezident? Teď ne

Nové ukrajinské vedení by podle Danylyšyna mělo co nejdříve obnovit jednání o asociační dohodě s Evropskou unií, kterou zmařil bývalý prezident Viktor Janukovyč. Dokument předpokládá vznik zóny volného obchodu, na jejíž přípravě se v době svého působení ve vládě Julije Tymošenkové podílel.

Lidem v Česku Bohdan Danylyšyn poděkoval za solidaritu s Ukrajinou a finanční i morální podporu. "Praha vždy byla ´můstkem´ mezi Západem a Ukrajinou," řekl.

V minulosti odtud ukrajinský exministr naznačil, že by se mohl ucházet o prezidentskou funkci. Teď to však nepovažuje za podstatné. "Pro mne je důležitá Ukrajina, ne prezidentské volby," řekl.

O tom, co bude dělat dál, se prý rozhodne až po návratu do vlasti. "Mohu působit jako poradce, nebo jako vědec. Není podstatné v jaké funkci. Záleží mi na tom, aby se Ukrajina stala zemí, která bude respektována ve světě," vysvětlil.

Ukrajinští emigranti

Danylyšyn byl jedním z prvních politických emigrantů, kteří uprchli před režimem Viktora Janukovyče do ciziny. V Itálii získal politický azyl Arsen Avakov, úřadující ministr vnitra. Na Ukrajinu se vrátil už v roce 2012 - díky poslaneckému mandátu, který získal za opoziční stranu Vlast.

Do Rakouska emigroval vysoký státní úředník Mychajlo Požyvanov, ve Francii je bývalý poslanec ze strany Vlast Andrij Škil, který v Česku  také žádal o azyl. 

Bohdan Danylyšyn.
Bohdan Danylyšyn. | Foto: Ludvík Hradilek

Mezi politickými uprchlíky byli i manžel opoziční političky Lesji Orobecové Oleksandr Omelčuk nebo muž odsouzené expremiérky Julije Tymošenkové Oleksandr.

Ten strávil v Česku dva roky. Po propuštění své ženy se do Kyjeva vrátil.

Stíhání Bohdana Danylyšyna zastavila ukrajinská prokuratura koncem loňského roku. Minulý režim jej obviňoval ze zneužívání služebních pravomocí.

V Praze se podílel na vzniku občanské organizace Ukrajinská evropská perspektiva, později založil  Evropský institut politických a ekonomických studií rozvoje Ukrajiny. Působil také jako vysokoškolský pedagog.

 

Právě se děje

Další zprávy