Dánsko deportuje Romy, starosta je nechce v Kodani

Zahraničí Zahraničí
16. 8. 2010 15:00
Přistěhovalce z Rumunska a Bulharska vrací Dánsko zpět, stejně jako Francie
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kodaň - Po Francii se rozhodlo zakročit proti komunitám rumunských a bulharských Romů také Dánsko.

Tamní policie v červenci a srpnu při několika prohlídkách v romských tábořištích zatkla desítky lidí a deportovala je zpět do Rumunska a Bulharska.

Vyhoštěna byla skupina třiadvaceti lidí, kteří se usadili v prázdné budově zrušené pošty.

Podle deníku Politikem starosta Kodaně  Frank Jensen požádal vládu, aby romské imigranty vystrnadila z hlavního města, protože s jejich příchodem stoupla kriminalita.

"Vláda by měla učinit více při zatýkání a deportování některých přistěhovalců. Lidé mají strach, protože vloupání výrazně přibylo. Situace je neudržitelná," oznámil sociálně-demokratický starosta.

Ministerstvo integrace ale reaguje odmítavě. Podle jeho zástupců musí policie každému dokázat, že se dopustil trestného činu. Pokud se tak nestane, dotyčný je občanem členské země EU a má peníze, kterými se může uživit, není právní důvod jej vyhostit, napsal list Politiken.

Foto: Aktuálně.cz

Evropské centrum práv Romů, sídlící v Budapešti, zažalovalo dánskou vládu za to, že Romy, přebývající v opuštěné budově pošty, vyhostila bezdůvodně.

"Jedná se o porušení dánských zákonů i zákonů Evropské unie," uvedl zástupce centra Robert Kushen.

Ve Francii je situace podobná jako v Dánsku. Prezident Nicolas Sarkozy nařídil zásahy proti nelegálně vybudovaným romským tábořištím v zemi a řadu osob policisté vyhostili zpět do Rumunska a Bulharska.

Romské organizace opatření kritizují jako bezdůvodná a rasistická. Na 250 romských karavanů zablokovalo na protest v neděli na pět hodin hlavní most v Bordeaux na jihozápadě Francie

Rumunsko i Bulharsko jdou od roku 2007 členy Evropské unie a jejich občané mohou bez víz cestovat do všech ostatních pětadvaceti států EU. Deportováni mohou z některé členské země být jen tehdy, pokud porušili zákony.

 

Právě se děje

Další zprávy