Dánsko deportuje Romy, starosta je nechce v Kodani

Zahraničí Zahraničí
16. 8. 2010 15:00
Přistěhovalce z Rumunska a Bulharska vrací Dánsko zpět, stejně jako Francie
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kodaň - Po Francii se rozhodlo zakročit proti komunitám rumunských a bulharských Romů také Dánsko.

Tamní policie v červenci a srpnu při několika prohlídkách v romských tábořištích zatkla desítky lidí a deportovala je zpět do Rumunska a Bulharska.

Vyhoštěna byla skupina třiadvaceti lidí, kteří se usadili v prázdné budově zrušené pošty.

Podle deníku Politikem starosta Kodaně  Frank Jensen požádal vládu, aby romské imigranty vystrnadila z hlavního města, protože s jejich příchodem stoupla kriminalita.

"Vláda by měla učinit více při zatýkání a deportování některých přistěhovalců. Lidé mají strach, protože vloupání výrazně přibylo. Situace je neudržitelná," oznámil sociálně-demokratický starosta.

Ministerstvo integrace ale reaguje odmítavě. Podle jeho zástupců musí policie každému dokázat, že se dopustil trestného činu. Pokud se tak nestane, dotyčný je občanem členské země EU a má peníze, kterými se může uživit, není právní důvod jej vyhostit, napsal list Politiken.

Foto: Aktuálně.cz

Evropské centrum práv Romů, sídlící v Budapešti, zažalovalo dánskou vládu za to, že Romy, přebývající v opuštěné budově pošty, vyhostila bezdůvodně.

"Jedná se o porušení dánských zákonů i zákonů Evropské unie," uvedl zástupce centra Robert Kushen.

Ve Francii je situace podobná jako v Dánsku. Prezident Nicolas Sarkozy nařídil zásahy proti nelegálně vybudovaným romským tábořištím v zemi a řadu osob policisté vyhostili zpět do Rumunska a Bulharska.

Romské organizace opatření kritizují jako bezdůvodná a rasistická. Na 250 romských karavanů zablokovalo na protest v neděli na pět hodin hlavní most v Bordeaux na jihozápadě Francie

Rumunsko i Bulharsko jdou od roku 2007 členy Evropské unie a jejich občané mohou bez víz cestovat do všech ostatních pětadvaceti států EU. Deportováni mohou z některé členské země být jen tehdy, pokud porušili zákony.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy