Dánsko chce muslimkám zakázat zakrývání obličeje na veřejnosti. Je to neuctivé, tvrdí vláda

ČTK ČTK
6. 2. 2018 21:06
Muslimky žijící v Dánsku zřejmě nebudou moci na veřejnosti nosit burku ani nikáb. Dánská vláda připravuje zákon, který jim to zakáže.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kodaň - Dánská vláda chce zakázat zakrývání obličeje na veřejnosti. Oznámil to ministr spravedlnosti Sören Pape Poulsen. Opatření míří proti muslimkám, které chodí celé zahalené. Tento krok již učinilo několik evropských zemí.

"Není to slučitelné s hodnotami dánské společnosti a je neuctivé skrývat svou tvář během interakcí ve veřejném prostoru," zdůvodnil Poulsen záměr svého kabinetu podle agentury AFP.

Návrh příslušného zákona dostanou k posouzení nevládní organizace na ochranu lidských práv. Středopravá vláda naznačila ochotu zapracovat do něj jejich případné připomínky. Na jaře pak hodlá normativní akt předložit parlamentu, který jej nejspíš schválí vzhledem k podpoře kabinetu mezi poslanci.

Předloha zákona výslovně stanoví, že příkladem zakázaného oblečení je burka a nikáb, tedy oděvy, které muslimkám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku nebo úzký průhled pro oči. Neexistují přitom úřední údaje, kolik žen v Dánsku chodí takto zahaleno. Poulsen sám připouští, že jich není mnoho.

V případě porušení zákazu počítá právní předpis s pokutou ve výši až 1000 dánských korun (přibližně 3400 Kč). Opakované přestupky mají provinilce přijít až na 10 tisíc dánských korun.

Jako první v Evropě zakázala zahalování obličeje na veřejnosti Francie. Učinila tak v roce 2011 a po ní přijaly stejná či podobná opatření Německo, Rakousko, Belgie, Nizozemsko a Bulharsko.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy