Dánové v Černého díle vidí Mohameda. Protesty nečekají

Naďa Straková, Roman Gazdík
14. 1. 2009 19:06
Umělec odmítá, že by v dánské části své instalace zobrazil muslimského proroka
Dánská část instalace na pondělních obrazovkách ČT
Dánská část instalace na pondělních obrazovkách ČT | Foto: ČT

Praha/Brusel/Kodaň - "Lego je abstraktním cvičením ve skladbě prvků, směřuje ale ke konkrétním objektům, významům a znalostem. Vnímejme i my celkový obraz světa, nezabývejme se jednotlivými pixely, ale sledujme, do jakého celku se skládají."

Toto jsou velmi návodná slova, která doprovázejí dánskou část instalace Entropa Davida Černého.

Z dánského lega nám tam před očima vyvstává jedna z karikatur proroka Mohameda, které způsobily v roce 2006 - po svém otištění v dánském listu Jyllands-Posten - na celém světě protidánské demonstrace i bojkot dánského zboží.

Sám David Černý deníku Aktuálně.cz řekl, že o Mohamedovu karikaturu v žádném případě nejde, novináři z dánské tiskové agentury Ritzau, kteří dílo v Bruselu ve středu viděli, však tvrdí, že ji "přinejmenším velmi připomíná". A nebyli sami, kdo je vnímal tímto způsobem.

Po odmítavé reakci Bulharska, které bylo zpodobněno pomocí tureckého záchodku a Německa, pro jehož "charakterizaci" David Černý využil změť dálnic složených do obrazce, který někomu připomíná hákový kříž, tak přichází další kontroverze, tentokrát možná vážnějšího typu než dvě předchozí.

Stěžovat si nebudeme

Muslimové jsou totiž ke zpodobňování proroka nadále velmi citliví. To se ukázalo i loni v únoru, kdy byla jedna z kontroverzních karikatur přetištěna v dánském tisku, což vyprovokovalo nové demonstrace muslimů v zemi.

Originální Mohamedova karikatura. Jejímu autorovi Kurtu Westergaardovi vyhrožovali muslimští extremisté smrtí
Originální Mohamedova karikatura. Jejímu autorovi Kurtu Westergaardovi vyhrožovali muslimští extremisté smrtí | Foto: Reuters

Podle dánského velvyslance v Česku Ole Moesbyho se však Kodaň nyní neobává, že by Černého instalace mohla tyto protesty obnovit.

"Z toho, co jsem pochopil, se toho neúčastnil žádný dánský umělec a je to pouze dílo českého výtvarníka," řekl Aktuálně.cz.

"Chráníme svobodu slova. Pokud bych byl na jeho místě já, poukázal bych na něco jiného - naše snahy o boj s globálním oteplováním nebo "flexibilní zabezpečení" (systém, kdy firma zaměstnanci, kterého propustí, nabízí možnost rekvalifikace - pozn. red.).

Moesby neočekává, že by se Dánsko chystalo podat oficiální protest jako předtím Bulharsko.

"Nic takového jsem od svých nadřízených neobdržel. Neočekávám žádnou oficiální reakci. Naše země je známa tím, že úzkostlivě chrání svobodu slova."

Jak to vezmou arabská média?

Zda jde o Mohameda, může být zespoda těžké odhadnout
Zda jde o Mohameda, může být zespoda těžké odhadnout | Foto: Reuters

Dánské tištěné deníky zatím na Černého instalace nereagovaly, to se však zřejmě brzy změní. List Jyllands-Posten, kde se Mohamedovy karikatury poprvé objevily, už na titulní straně svého webu zveřejnil zprávu dánské tiskové agentury Ritzau, která se záležitostí zabývá.

"Zatím to není v Dánsku velká věc, záleží teď na televizních stanicích, webech a novinách, zda si toho povšimnou," řekl Aktuálně.cz po telefonu z Bruselu autor zprávy pro Ritzau Allan Christensen, který v Dánsku žádné protesty neočekává.

Připouští ale, že Entropa už České republice vytvořila odpůrce v Evropě a negativní reakce se nyní mohou přelít i do muslimského světa. Tam nemá ČR díky velké podpoře Izraele už teď tu nejlepší pověst.

"Záleží na tom, jak se toho chopí arabská média a jaký úhel pohledu na to zvolí, mohou z toho udělat jednoduše velkou věc," domnívá se. "Problémy může mít Černý i Česká republika. U karikatur jsme viděli, že taková záležitost se může chvíli přetřásat."

Jediným člověkem, který podle Christensena reagoval v Dánsku jednoznačně negativně, byla umělkyně Susan Malberg Albertsenová, kterou Černý v doprovodném katalogu vydával za oficiálního autora této části instalace.

"Byla docela naštvaná. Myslí si, že bylo její jméno zneužito," říká dánský novinář. "Nikdy o tom projektu neslyšela."

Je to dobré

Několik dánských žurnalistů, které Aktuálně.cz oslovilo, však reagovalo převážně pozitivně.

"Pokud se nějaká země cítí být uražena, ať je uražena," myslí si dopisovatelka dánského listu Politiken Karin Larsenová. "Můžete se tomu smát, můžete být uražení či naštvaní, ale David Černý má nárok na svou vlastní svobodu slova."

"Karikatury Mohameda byly dobré v tom, že rozvířily debatu ohledně svobody slova. Alespoň jsme se teď - ať už v dobrém, nebo ve zlém - dozvěděli, jak nás Evropa vidí," pochvalovala si Černého projekt.

Podobný názor má i bruselský zpravodaj BBC Mark Mardell, který na webu jednoho z největších světových opinion-makerů píše v osobním blogu:

"Prohlášení českého vicepremiéra Alexandra Vondry při zahájení instalace mluvilo o tom, že ´v dnešní Evropě není místo pro cenzuru... věřím v otevřenou evropskou mysl a schopnost ocenit takový projekt´. To zřejmě bude brzy otestováno."

Černý: Není to Mohamed

David Černý
David Černý | Foto: David Černý's web site

Sám Černý požádal Aktuálně, aby celou věc o karikatuře dementovalo. Podle něj jde o "naprostou dezinterpretaci".

"To, co je na fotce, byla jedna fáze projektu, teď je tam něco úplně jiného. Běžte si to tam vyfotit. Není to žádná karikatura, je to prostě Lego. Nezobrazuje to nic konkrétního. Já to ale neskládal, dělal to kamarád, měla to být myslím nějaká hora," řekl umělec po telefonu.

Christensen a další dánský novinář, kteří instalaci viděli ve středu, však tvrdí, že to karikaturu Mohameda přinejmenším připomíná.

"Jak to vidím já, je to obrázek karikatury a tady v Bruselu se o tom mluvilo už dříve. Nemohu ale samozřejmě hovořit za umělce," říká Christensen. "Je to mapa Dánska a uvnitř vidím Mohameda."

"Má to tvar karikatury. Záleží to ale na pozorovateli," domnívá se i další novinář z Ritzau, který si nepřál být jmenován, protože v agentuře pracuje jen jako elév. "Hory typické pro Dánsko? Neřekl bych. Dánsko je velmi ploché," komentoval vysvětlení Černého.

České úřady mlčí

České úřady zatím jednají s Černého instalací jako s horkým bramborem. Jak ministerstvo zahraničí, tak stálé zastoupení Česka při EU, se k záležitosti nechtějí vyjadřovat a odkazují na mluvčí vicepremiéra Vondry pro evropské záležitosti Michaelu Jelínkovou. Ta přes den nebrala telefon.

Stávka! Takto vidí Černý Francii
Stávka! Takto vidí Černý Francii | Foto: Reuters

Více se prý dozvíme na tiskové konferenci, kterou bude mít Alexandr Vondra přímo před Entropou ve čtvrtek v jedenáct hodin dopoledne. Žádné reakce ze zahraničí prý čeští diplomaté zatím neobdrželi.

Jediným komentářem, který česká strana poskytla, je tak podvečerní Vondrovo vyjádření pro novináře v Bruselu.

Vicepremiér Entropu i nadále hájí, šokovalo ho prý ale, že se původní ujištění umělce, že se na projektu podíleli výtvarníci ze všech evropských zemí, nezakládalo na pravdě.

"Projekt Entropa je umění. Nic víc, nic míň. Za poslední dva dny vyvolala (Entropa) spíše pozitivní reakce. Lidé reagují tak, jak se to děje na jiných výstavách," citovala Vondru ČTK.

"Předsudky nejlépe odstraníme tak, že si je uvědomíme," dodal vicepremiér, který zdůraznil, že se jedná o prezentaci vize umělce, a nikoli České republiky.

K tomu, jak je na instalaci zobrazeno Dánsko, se nevyjádřil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Mimořádný summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel. Řekli to po setkání v předvečer půlročního českého předsednictví EU. Tématy summitu mají být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy, pomoc Ukrajině čelící ruské agresi a její důsledky na růst inflace a cen energií.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Změny v polském soudnictví podle Jourové nesplňují očekávání Evropské komise

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Dudna v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Jourová uvedla, že dosavadní změny "nesplňují" požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ženská devatenáctka prohrála na domácím ME i podruhé

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly v Opavě debakl 0:5 se Španělskem a před závěrečným duelem ve čtyřčlenné skupině A ztratily naději na postup do semifinále.

V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentanty v pondělí podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3. S premiérovým účinkováním na šampionátu devatenáctek se Češky rozloučí v neděli proti Itálii, která dnes překvapivě remizovala s Francií 2:2.

Zatímco v prvním zápase si Navrátilův výběr dokázal vytvořit několik šancí, proti Španělkám byl v ofenzivě prakticky neškodný a po dvou duelech na šampionátu stále čeká na vstřelený gól. Jihoevropanky od úvodu naprosto dominovaly a soupeře přestřílely drtivým poměrem 36:1.

Dvě branky dal vysoký favorit v úvodním dějství, další tři přidal po změně stran. Dvakrát se trefila střídající Moralová. Češky za celý zápas ani jednou nezamířily mezi tyče a nenavázaly na říjnový vzájemný souboj z kvalifikace, v němž se Španělskem po solidním výkonu prohrály 1:3.

"Strašně těžký zápas. Největší problém je, že během čtyř dnů nedokážeme hrát na takové úrovni, na jaké potřebujeme. Hrajeme, na co máme. Španělky hrají excelentně, jsou jinde než my. Obrovská pochvala divákům, kteří tleskali v 90. minutě, když prohráváme 0:5," řekl novinářům Navrátil. "Do zápasu s Itálií dáme úplně všechno, posbíráme poslední síly. Kdybychom dali gól, tak zaplaťpánbůh," dodal.

Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Do semifinále postoupí vždy první dva celky ze skupiny, finále se odehraje 9. července.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 69. a 76. Moralová, 23. Elexpuruová, 37. Fiammaová, 47. Pinedová.

Sestava Česka: Fuchsová - Pražienková, Ohlídalová, Jelínková, Huvarová (54. Pavlíčková) - Pouvová (54. Bendová), Jonášová - Ducháčková, Tenkrátová (46. Černá), Střížová (46. Thanhová) - Švíbková (81. Hlouchová). Trenér: Navrátil.

Itálie - Francie 2:2 (1:0).

Tabulka:

1. Španělsko 2 2 0 0 8:1 6
2. Francie 2 1 1 0 5:2 4
3. Itálie 2 0 1 1 3:5 1
4. ČR 2 0 0 2 0:8 0

Skupina B:

Švédsko - Anglie 1:0 (1:0), Norsko - Německo 2:1 (0:1).

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 3:0 6
2. Anglie 2 1 0 1 4:2 3
3. Norsko 2 1 0 1 3:5 3
4. Německo 2 0 0 2 1:4 0
Další zprávy