Dán prodává vůz, ve kterém zranili Heydricha. Důkaz nemá

Martin Novák Martin Novák
24. 4. 2015 6:54
Dánský sběratel prý automobil, na který hodil Jan Kubiš 27. května 1942 granát, vlastní pětatřicet let. Český historik to zpochybňuje.
Heydrichův vůz po atentátu.
Heydrichův vůz po atentátu. | Foto: Reprofoto z publikace Vojtěcha Šusteka „Atentát na Reinharda Heydricha a druhé stanné právo na území protektorátu Čechy a Morava“.

Kodaň/Praha – Dánský sběratel nabídne za měsíc 25. května na dražbě historických a unikátních automobilů ve městě Aarhus starý Mercedes Benz 320 Cabriolet-B z roku 1938.

Bývalý zaměstnanec firmy Mercedes-Benz Lauritz Lauritzen tvrdí, že jde o vůz, ve kterém 27. května 1942 smrtelně zranil Jan Kubiš při atentátu zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Uvedl to pro list Ekstra Bladet. "Vůz jsem koupil v roce 1980. Restauroval jsem ho jedenáct let, je ve výborném stavu a jezdí," uvádí Lauritzen.

Je možné, že by se kabriolet skutečně objevil před pětatřiceti lety v Dánsku?

Historik z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Jaroslav Čvančara, který se kromě jiného zabývá právě atentátem na Heydricha a heydrichiádou, o tom pochybuje.

"Lidé, kteří vlastní podobný typ mercedesu, tvrdí, že je to právě ten Heydrichův, aby ho zhodnotili. O tomto dánském vozidle vím už delší dobu. Podle mých informací toto vozidlo jezdilo v Jugoslávii ve službách tamní SS divize. Neexistuje ale jediný dokument, který by dosvědčoval, že v něm jezdil i Heydrich," říká Jaroslav Čvančara.

Tohoto typu mercedesu, který používal Heydrich na svých cestách mezi rezidencí v Panenských Břežanech a Prahou, bylo vyrobeno jen třiačtyřicet kusů. Jedno z těchto aut použil režisér Jiří Sequens v roce 1964 při natáčení filmu Atentát.

"Existuje stejný typ mercedesu, který vlastní člověk ve východních Čechách. Jsou tam indicie, které nasvědčují tomu, že toto auto by mohlo být tím, ve kterém seděl Heydrich v den atentátu.

Ale i když by to bylo ono, musíme si uvědomit, že dnes jde již o torzo, složené z jiných aut. A ani v tomto případě nemáme v ruce nic, co by přesvědčivě dokumentovalo, že tento vůz používal Heydrich nebo před ním říšský protektor Konstantin von Neurath,"  uvedl Čvančara pro Aktuálně.cz.

Podle něj bude sotva možné dokumenty dohledat a ověřit čísla karosérie či motoru, protože Mercedes tvrdí, že jeho archivy vyhořely.

Dánský sběratel nicméně odhaduje, že vůz prodá v aukci možná až za 3,5 milionu dánských korun (téměř třináct milionů českých korun).

 

Právě se děje

Další zprávy