„Dámy a pánové“ už v New Yorku cestující neuslyší. Dopravní podnik je osloví genderově neutrálně

mdan
11. 11. 2017 20:45
Newyorský metropolitní dopravní podnik upouští ve svých hlášeních od oslovování „Dámy a pánové“. Změna přichází krátce poté, co dopravce v novém bulletinu nařídil svým zaměstnancům, aby využívali genderově neutrální oslovení, jako „cestující“ nebo „všichni“. Podle deníku New York Post řidičům také nařizuje zrušit přednahrané pozdravy, dokud nebudou nahrazeny novými. Zda zaměstnanci nové oslovování dodržují, budou sledovat vedoucí a supervizoři dopravního podniku. Jeden ze zaměstnanců dopravce deníku řekl, že se podnik snaží být „politicky korektní“, protože mezi cestujícími jsou i transgenderové osoby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 8 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy