Damaškem otřásají nejtěžší boje od začátku povstání

Radim Klekner Radim Klekner
16. 7. 2012 11:40
OSN se snaží zapojit do jednání o Sýrii Rusko a Čínu
Konflikt v Sýrii odnášejí v prvé řadě civilisté, od března loňského roku jich v zemi zahynuly tisíce.
Konflikt v Sýrii odnášejí v prvé řadě civilisté, od března loňského roku jich v zemi zahynuly tisíce. | Foto: Reuters

Damašek - Povstalecká Svobodná syrská armáda zintenzivňuje své útoky proti režimu Bašára Asada a čeká na jeho pád. Ten ale může být ještě na hony daleko, vzhledem k tomu, jakou vojenskou silou Asadova armáda disponuje.

Damaškem v pondělí ráno otřásaly podle všeho nejtěžší boje od začátku povstání, jež se rozhořelo v březnu loňského roku. Soustředily se na čtvrti Tadamún, Kfar Súsa, Nar Ajša a Sidí Kadát. Ty vládní vojska zasypávala střelbou z minometů.

Jen v neděli zahynulo podle Syrské pozorovatelny lidských práv (SOHR) sídlící v Londýně přes sto osob: 48 civilistů, 16 rebelů a 41 vládních vojáků.

"Bezpečnostní síly se pokoušejí předměstí dostat pod kontrolu, až doposud se jim to ale nepodařilo," tvrdí šéf SOHR Ramí Abdel Rahmán. "Boje nikdy nebyly tak intenzivní."

Svobodná syrská armáda posiluje své početní stavy díky neustálým dezercím z řad Asadových jednotek. Jelikož je ale jen lehce vyzbrojena, nemá v přímém střetu s vládními silami šanci.

V plné míře se to projevilo při čtvrtečním útoku na obec Trímsá, na kterou Asadova armáda zaútočila pomocí dělostřelectva.

Povstalci přesto věří, že konec nenáviděného diktátora je již blízko.

"Revoluce se šíří a utahuje smyčku kolem režimu v oblastech, o nichž se soudilo, že jsou mimo dosah lidového hněvu," citovala mluvčího hlavní opoziční skupiny, Syrské národní rady (SNC), Georgese Sabru televizní stanice Al-Džazíra.

OSN jedná s Moskvou a Pekingem

Vzhledem k tomu, že Washington odmítá přímou vojenskou intervenci, která je navíc v roce, kdy se v USA konají prezidentské volby, málo pravděpodobná, zůstává hlavní díl iniciativy vedené s cílem odstavit Asada od moci na bedrech OSN.

Generální tajemník světové organizace Pan Ki-mun cestuje v pondělí do Pekingu, zatímco zvláštní vyslanec OSN Kofi Annan míří do Moskvy. Obě země až doposud odmítaly podpořit sankce proti Damašku a Rusko dokonce Asadův režim dál podporuje dodávkami zbraní.

Situace v zemi se ale zhoršuje den ode dne a Mezinárodní výbor Červeného kříže teď boje mezi vládními silami a povstalci oficiálně překvalifikoval s tím, že se jedná o regulérní občanskou válku. V takovém případě začínají v Sýrii oficiálně platit Ženevské úmluvy o ochraně obětí ozbrojených konfliktů.

To mimo jiné znamená, že osoby, které se během bojů dopustí zločinů proti lidskosti, mohou být obžalovány Mezinárodním soudním dvorem v Haagu.

Otazníky nad masakrem v Trímsá

Damašek se o víkendu ostře ohradil proti obviněním, že čtvrteční útok v Trímsá byl veden především proti civilistům, jak tvrdí opozice. Také pozorovatelé OSN ale připouštějí, že vládní síly se soustředily na oblast, v níž měli svou základnu povstalci.

Červený kříž rekvalifikoval konflikt v zemi na
Červený kříž rekvalifikoval konflikt v zemi na | Foto: Reuters

Nic to ale nemění na skutečnosti, že po intenzivním dělostřeleckém bombardování na obec zaútočily pozemní jednotky, které povstalce i s jejich rodinami hromadně popravovaly.

"V některých domech byly objeveny stopy krve a mozková tkáň," citovala ze zprávy pozorovatelské mise agentura Reuters. Přinejmenším část mrtvých byla zabita ranou do hlavy vedenou z bezprostřední blízkosti. 

Při útoku zahynulo na dvě stě osob. Vládní zdroje ovšem hovoří pouze o přibližně čtyřiceti zabitých povstalcích, což OSN odmítá, stejně jako tvrzení Damašku, že armáda během operace nepoužila těžké dělostřelectvo.

Al-Džazíra dnes přinesla zprávu, že na stranu Svobodné syrské armády se přidal šéf vládního programu rozvoje chemických zbraní generálmajor Adnan Sillu.

Syrský velvyslanec v Iráku Naváf Fáris, který dezertoval minulý týden, v rozhovoru pro televizní stanici CNN prohlásil, že konflikt v zemi může ukončit jen zahraniční vojenská intervence.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy