Další země nad propastí. Bankrot hrozí i Portoriku

Petr Jemelka Petr Jemelka
29. 6. 2015 12:15
Země je v obdobné situaci jako Řecko. Vleklá krize tamní hospodářství srazila na kolena a Portoriko není schopno dostát svým závazkům, přiznal guvernér. Žádá věřitele o trpělivost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

San Juan - Portoriku hrozí bankrot, přiznal guvernér Alejandro Garcia Padilla. Doufá, že se jeho vládě podaří odložit splácení veřejného dluhu, který dosáhl 72 miliard dolarů (téměř 1,8 bilionu korun).

Pokud věřitelé své podmínky nepřehodnotí, nebude krizí zbídačelá čtyřmilionová ostrovní země v Karibiku podle Padilly schopna dostát svým závazkům.

A jelikož je Portoriko přidruženým státem pod správou USA, kde se platí americkým dolarem, může se Washington dostat do podobné situace, jakou teď musí s Řeckem řešit Brusel, potažmo Mezinárodní měnový fond (MMF).

Hrozící bankrot guvernér ústy svého mluvčího Jesuse Manuela Ortize veřejně přiznal v neděli večer, tedy v předvečer legislativní debaty o schválení rozpočtu ve výši 9,8 miliardy dolarů (téměř 241 miliard korun).

Vláda připravila úsporná opatření v hodnotě 674 milionů dolarů (přibližně 16,6 miliardy korun).

"Není jiná možnost. Rád bych našel nějaké méně bolestivé řešení, ale žádné neexistuje. Nejde tady o politiku, to je prostá matematika," řekl guvernér Alejandro Garcia Padilla listu The New York Times.

Bez referenda to nepůjde, varuje opozice

Za svou otevřenost si už guvernér vysloužil kritiku opozice. "Je to nezodpovědné. Sešel se soukromě s novináři z The New York Times, ale nenašel si čas na lídry tohoto ostrova," řekla agentuře AP mluvčí republikánské strany Jenniffer Gonzalezová.

Portorická ústava nepřipouští další zadlužování do té doby, než bude splacen stávající dluh. Proto bude podle Gonzalezové nutné uspořádat referendum a ústavu změnit.

O portorické dluhopisy byl před krizí velký zájem, mimo jiné proto, že se na ně nevztahovala daň. Tyto časy už jsou ale dávno pryč a země si půjčuje čím dál dráž.

Hlasování o rozpočtu je naplánováno na úterý a čeká se, že se kolem rozpočtu mezi zákonodárci strhne bouřlivá debata.

Půjde o krajně důležité jednání. Guvernér Alejandro Garcia Padilla ostatně přiznal, že už je na stole i možnost poslat do amerického Kongresu žádost o vyhlášení státního bankrotu. Současná legislativa ale s vyhlášením řízeného bankrotu metodou, jež by před věřiteli široce ochránila celý stát, nepočítá. Největší celek, který kdy v USA vyhlásil bankrot, bylo zatím průmyslové město Detroit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Kanoistka Tereza Fišerová obsadila v Praze třetí místo v úvodním závodu SP ve vodním slalomu. V Troji triumfovala Jessica Foxová z Austrálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy