Další země nad propastí. Bankrot hrozí i Portoriku

Petr Jemelka Petr Jemelka
29. 6. 2015 12:15
Země je v obdobné situaci jako Řecko. Vleklá krize tamní hospodářství srazila na kolena a Portoriko není schopno dostát svým závazkům, přiznal guvernér. Žádá věřitele o trpělivost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

San Juan - Portoriku hrozí bankrot, přiznal guvernér Alejandro Garcia Padilla. Doufá, že se jeho vládě podaří odložit splácení veřejného dluhu, který dosáhl 72 miliard dolarů (téměř 1,8 bilionu korun).

Pokud věřitelé své podmínky nepřehodnotí, nebude krizí zbídačelá čtyřmilionová ostrovní země v Karibiku podle Padilly schopna dostát svým závazkům.

A jelikož je Portoriko přidruženým státem pod správou USA, kde se platí americkým dolarem, může se Washington dostat do podobné situace, jakou teď musí s Řeckem řešit Brusel, potažmo Mezinárodní měnový fond (MMF).

Hrozící bankrot guvernér ústy svého mluvčího Jesuse Manuela Ortize veřejně přiznal v neděli večer, tedy v předvečer legislativní debaty o schválení rozpočtu ve výši 9,8 miliardy dolarů (téměř 241 miliard korun).

Vláda připravila úsporná opatření v hodnotě 674 milionů dolarů (přibližně 16,6 miliardy korun).

"Není jiná možnost. Rád bych našel nějaké méně bolestivé řešení, ale žádné neexistuje. Nejde tady o politiku, to je prostá matematika," řekl guvernér Alejandro Garcia Padilla listu The New York Times.

Bez referenda to nepůjde, varuje opozice

Za svou otevřenost si už guvernér vysloužil kritiku opozice. "Je to nezodpovědné. Sešel se soukromě s novináři z The New York Times, ale nenašel si čas na lídry tohoto ostrova," řekla agentuře AP mluvčí republikánské strany Jenniffer Gonzalezová.

Portorická ústava nepřipouští další zadlužování do té doby, než bude splacen stávající dluh. Proto bude podle Gonzalezové nutné uspořádat referendum a ústavu změnit.

O portorické dluhopisy byl před krizí velký zájem, mimo jiné proto, že se na ně nevztahovala daň. Tyto časy už jsou ale dávno pryč a země si půjčuje čím dál dráž.

Hlasování o rozpočtu je naplánováno na úterý a čeká se, že se kolem rozpočtu mezi zákonodárci strhne bouřlivá debata.

Půjde o krajně důležité jednání. Guvernér Alejandro Garcia Padilla ostatně přiznal, že už je na stole i možnost poslat do amerického Kongresu žádost o vyhlášení státního bankrotu. Současná legislativa ale s vyhlášením řízeného bankrotu metodou, jež by před věřiteli široce ochránila celý stát, nepočítá. Největší celek, který kdy v USA vyhlásil bankrot, bylo zatím průmyslové město Detroit.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 32 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy