Další záchranná loď s migranty míří do španělské Barcelony. Itálie a Malta ji odmítly

ČTK ČTK
2. 7. 2018 7:25
Loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která v sobotu zachránila u libyjských břehů 60 migrantů, pokračuje v plavbě do Barcelony.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Madrid/Valletta/Berlín - Státy Středozemního moře řeší další krizi kolem přijetí záchranného plavidla s migranty na palubě. Španělsko povolilo přistání lodi nevládní organizace Proactiva Open Arms, která v sobotu zachránila u libyjských břehů 60 migrantů v přístavu v Barceloně. Učinilo tak poté, co plavidlo španělské neziskové organizace  odmítly přijmout Itálie i Malta, jejichž přístavy se přitom nacházely mnohem blíže místu záchrany běženců.

Na Maltě by měl v pondělí předstoupit před soud německý kapitán záchranné lodi Lifeline, který se musí zodpovídat za svůj postup při nedávné záchraně zhruba 230 migrantů u libyjských břehů. Loď Lifeline byla rovněž odmítnuta Itálií a nakonec přistála na Maltě. Ta nicméně tvrdí, že loď nebyla řádně zaregistrována. Kapitán Claus-Peter Reisch navíc údajně nedbal pokynů, aby zachráněné migranty přenechal libyjské pobřežní stráži.

Loď Lifeline patří německé nevládní organizaci Mission Lifeline. Ta veškerá obvinění popírá a tvrdí, že za nimi stojí politická kampaň usilující o kriminalizací organizací zachraňujících migranty.

Německý spor o migranty trvá

Na dalším zpřísnění migrační politiky se na bruselském summitu dohodla v závěru minulého týdne Evropská unie. V Německu je však postup kancléřky Angely Merkelové předmětem sporu ve vládní koalici Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Křesťanskosociální unie (CSU). Ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) prosazuje, aby migranti, kteří už byli registrováni v jiné členské zemi EU, byli vraceni přímo z německých hranic.

Angela Merkelová (CDU) takový jednostranný postup odmítá, pokud v rámci EU nebudou existovat příslušné dohody. Seehofer v neděli svým kolegům z CSU překvapivě nabídl rezignaci jak z čela strany, tak i odstoupení z funkce ministra vnitra. Nicméně ještě v pondělí chce o problému jednat s vedením CDU, poté se rozhodne, zda demisi podá.

VIDEO: Migranti na záchranné lodi Lifeline.

Několik dní čeká 230 migrantů na lodi Lifeline. Itálie ani Malta je nechtějí pustit do svých přístavů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 12 minutami

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy