Další záchranná loď s migranty míří do španělské Barcelony. Itálie a Malta ji odmítly

ČTK ČTK
2. 7. 2018 7:25
Loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která v sobotu zachránila u libyjských břehů 60 migrantů, pokračuje v plavbě do Barcelony.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Madrid/Valletta/Berlín - Státy Středozemního moře řeší další krizi kolem přijetí záchranného plavidla s migranty na palubě. Španělsko povolilo přistání lodi nevládní organizace Proactiva Open Arms, která v sobotu zachránila u libyjských břehů 60 migrantů v přístavu v Barceloně. Učinilo tak poté, co plavidlo španělské neziskové organizace  odmítly přijmout Itálie i Malta, jejichž přístavy se přitom nacházely mnohem blíže místu záchrany běženců.

Na Maltě by měl v pondělí předstoupit před soud německý kapitán záchranné lodi Lifeline, který se musí zodpovídat za svůj postup při nedávné záchraně zhruba 230 migrantů u libyjských břehů. Loď Lifeline byla rovněž odmítnuta Itálií a nakonec přistála na Maltě. Ta nicméně tvrdí, že loď nebyla řádně zaregistrována. Kapitán Claus-Peter Reisch navíc údajně nedbal pokynů, aby zachráněné migranty přenechal libyjské pobřežní stráži.

Loď Lifeline patří německé nevládní organizaci Mission Lifeline. Ta veškerá obvinění popírá a tvrdí, že za nimi stojí politická kampaň usilující o kriminalizací organizací zachraňujících migranty.

Německý spor o migranty trvá

Na dalším zpřísnění migrační politiky se na bruselském summitu dohodla v závěru minulého týdne Evropská unie. V Německu je však postup kancléřky Angely Merkelové předmětem sporu ve vládní koalici Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Křesťanskosociální unie (CSU). Ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) prosazuje, aby migranti, kteří už byli registrováni v jiné členské zemi EU, byli vraceni přímo z německých hranic.

Angela Merkelová (CDU) takový jednostranný postup odmítá, pokud v rámci EU nebudou existovat příslušné dohody. Seehofer v neděli svým kolegům z CSU překvapivě nabídl rezignaci jak z čela strany, tak i odstoupení z funkce ministra vnitra. Nicméně ještě v pondělí chce o problému jednat s vedením CDU, poté se rozhodne, zda demisi podá.

VIDEO: Migranti na záchranné lodi Lifeline.

Několik dní čeká 230 migrantů na lodi Lifeline. Itálie ani Malta je nechtějí pustit do svých přístavů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy