Další vězeňská vzpoura v Brazílii. Při násilnostech zemřelo nejméně 33 trestanců

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 6. 1. 2017 15:27
Nejméně 33 trestanců zemřelo při pátečních nepokojích ve věznici v brazilském státě Roraima. Informovaly o tom místní úřady. K incidentu došlo jen pět dní poté, co při jiné vězeňské vzpouře v Brazílii – kdy se do sebe pustily dva znepřátelené gangy – zemřelo 56 vězňů, připomněla agentura Reuters. Podrobnosti o pátečních událostech nejsou známy. Odborníci předpokládají, že násilnosti v brazilských věznicích, které často kontrolují gangy, budou nabírat na intenzitě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brasília – Pět dní po zatím nejkrvavější vzpouře ve věznici severobrazilského státu Amazonas došlo k dalším násilnostem. Tentokrát zemřelo v sousedním státě Roraima nejméně 33 lidí. Informují o tom brazilská média, podle nichž jde patrně o další případ vyřizování účtů několika zločineckých gangů.

Počet obětí vězeňských střetů na severu země tak za tento týden dosáhl 93.

Nové násilnosti vypukly ve věznici Monte Cristo ve městě Boa Vista, kde se obdobný masakr odehrál už v říjnu. Když v pátek nad ránem místního času (před polednem středoevropského) vězeňská ostraha nalezla na chodbách věznice 33 mrtvých, vyrazily na místo zvláštní zásahové jednotky vojenské policie. Většina těl byla zohavena, některá byla bez hlavy, dalším bylo vyříznuto srdce.

Podle televize G1 mají policisté nyní situaci pod kontrolou.

Monte Cristo je největší věznicí státu Roraima a počtem 1400 trestanců dosahuje dvojnásobku své kapacity.

Kdo za masakrem stojí, není zatím jasné. V říjnu tam smrtí deseti lidí skončil střet o vliv mezi gangy Comando Vermelho (CV) a Primeiro Comando da Capital (PCC).

Mezinárodní organizace Brazílii kvůli vězeňskému systému často kritizují. Nápravná zařízení jsou tam přeplněná a vězni dovnitř mnohdy se souhlasem podplacených dozorců pašují zbraně či drogy.

Spor zločineckých skupin vedl i ke krveprolití ve věznici v amazonském Manausu, kde začátkem týdne zemřelo 60 lidí. Při vzpouře podle médií uprchly téměř dvě stovky odsouzenců. Úřady v reakci na tragédii nechaly část vězňů převézt jinam.

 

Právě se děje

Další zprávy