Další varování pro Skoty: Do EU se dostanete jen stěží

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 2. 2014 18:04
Skoty před podzimním referendem varoval i šéf Evropské komise José Manuel Barosso.
Šéf skotské strany (SNP) a první skotský ministr Alex Salmond.
Šéf skotské strany (SNP) a první skotský ministr Alex Salmond. | Foto: Reuters

Londýn - Pro nezávislé Skotsko bude téměř nemožné stát se členem Evropské unie. V rozhovoru pro britskou stanicí BBC to v neděli řekl předseda Evropské komise José Barroso.

Skotové budou o své nezávislosti na Velké Británii rozhodovat v zářijovém referendu a podle Barrosa by případné "ano" znamenalo, že velmi pravděpodobně zůstanou mimo EU.

Šéf Evropské komise, jehož mandát končí letos v říjnu, už v minulosti uvedl, že jakýkoli nově vzniklý stát bude muset znovu požádat o členství v Unii.

Pokud vznikne nezávislé Skotsko, bude pro jeho přijetí do EU potřeba souhlas všech současných členských zemí. Tedy včetně Velké Británie, jejíž politici se v současnosti vehementně snaží přesvědčit Skoty, aby zůstali členy Spojeného království.

"Myslím, že to bude extrémně obtížné, ne-li nemožné," prohlásil o případném schválení přijetí Skotska do EU Barroso.

Zástupkyně prvního skotského ministra, Nicola Sturgeonová, však v reakci na prohlášení Barrosa uvedla, že Skotsko je členem EU již čtyřicet let a jeho samostatné členství v Unii stojí na přání jeho obyvatel a jiných členských státech.

Dodala, že ani jeden stát se zatím vyslovil proti zachování Skotska v evropském společenství.

Foto: Aktuálně.cz

Průzkumy? 35 procent proti

O odtržení Skotska usilují tamní nacionalisté, kteří se snaží přesvědčit krajany, aby se v referendu s Británii rozloučili.

Britský ministr financí George Osborne tento týden pohrozil, že pokud Skotové z Británie odejdou, přijdou o britskou libru. "Myslím si, že by bylo velice obtížné ospravedlnit měnovou unii po získání nezávislosti, " prohlásil na začátku týdne britský premiér David Cameron.

Podle zdroje z řad odpůrců nezávislosti podporuje nezávislost asi čtvrtina Skotů, kolem 35 procent je pro zachování současné unie. Dalších 35 procent je nicméně nerozhodnuto, nezávislosti by se nebránili, ale zároveň se chtějí vyhnout zhoršení ekonomické situace a dalším hrozbám plynoucím z odtržení.

Referendum je plánováno na 18. září.

 

Právě se děje

Další zprávy