Další počítačový útok na Clintonovou. Hackeři pronikli do sítě, kterou využívá její kampaň

ČTK ČTK
30. 7. 2016 6:48
Hackeři znovu napadli americkou Demokratickou stranu. Tentokrát se nabourali do počítačové sítě používané kampaní Hillary Clintonové. Její mluvčí potvrdil, že hackeři pronikli do analytického programu DNC, který kampaň spolu s řadou dalších institucí využívá. Již dříve přitom vnikli do emailů Národního demokratického výboru a ukradli emaily stranických špiček, které ukázaly, že vedení Demokratické strany dávalo v primárkách přednost Clintonové před jejím soupeřem Berniem Sandersem.
Sjezd demokratů ve Philadelphii.
Sjezd demokratů ve Philadelphii. | Foto: Reuters

Washington - Do počítačové sítě používané kampaní demokratické kandidátky na úřad prezidentky Spojených států Hillary Clintonové pronikli hackeři, a to v rámci širšího kybernetického útoku na instituce Demokratické strany. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací.

Již dříve se objevily zprávy o tom, že hackeři napadli Národní demokratický výbor (DNC) i stranický výbor pro získávání finančních prostředků pro kandidáty do Sněmovny reprezentantů.

Mluvčí kampaně Clintonové uvedl, že hackeři pronikli do analytického programu DNC, který kampaň spolu s řadou dalších institucí využívá. Dodal však, že zatím neexistují žádné důkazy průniku do interních systémů kampaně.

Americké ministerstvo spravedlnosti podle zdrojů Reuters vyšetřuje, zda kybernetické útoky na instituce Demokratické strany představují hrozbu pro bezpečnost Spojených států. Toto vyšetřování prý naznačuje, že americká vláda dospěla k závěru, že za útoky stojí nějaká cizí země.

Podle serveru BBC se američtí představitelé domnívají, že útoky provedli agenti pracující pro ruskou vládu. Objevily se prý obavy, že Rusko by se mohlo snažit ovlivnit prezidentské volby v USA. Ruská vláda však jakýkoliv podíl na útocích popřela a odsoudila "jedovatou protiruskou" rétorikou přicházející z Washingtonu, píše BBC.

E-maily získané hackery ze systému DNC ukázaly, že vedení Demokratické strany dávalo v primárkách přednost Clintonové před jejím soupeřem Berniem Sandersem. Kvůli aféře podala demisi předsedkyně demokratů Debbie Wassermanová Schultzová.

 

Právě se děje

Další zprávy