Další trest pro expremiéra. Za korupci dostal devět let

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 3. 2014 13:33
Chorvat Ivo Sanader byl odsouzen už dříve, nyní má přijít i o majetek za miliony.
Ivo Sanader u soudu.
Ivo Sanader u soudu. | Foto: Reuters

Záhřeb - Soud v chorvatském Záhřebu odsoudil bývalého premiéra Iva Sanadera v dalším případu korupce, které se dopustil, když stál v letech 2003 až 2009 v čele vlády.

Dostal devět let vězení a přijde rovněž o majetek za více než 15 milionů kun (asi 54 milionů Kč).

Spolu s ním byli odsouzeni další čtyři členové bývalé vládnoucí strany Chorvatské demokratické společenství (HDZ). Rozsudek zatím není pravomocný, uvedla agentura APA.

Podle obžaloby vyžadovali Sanader a další politici od firem a fyzických osob finanční "dary".

Zneužívali skutečnosti, že HDZ je vládní stranou a získali tak nejméně 9 miliard eur (přes 246 miliard Kč) přes agenturu Fimi Media, které "dárci" platili za fiktivní či skutečné, ale předražené služby. Z této částky skončily u Sanadera asi dva miliony eur, další 4,2 milionu šly do černých fondů HDZ používaných na volební kampaně a 3,2 milionu byly rozděleny mezi další podezřelé a tři podniky, mezi nimiž byla i Fimi Media.

Bývalý chorvatský premiér byl označen za vůdce celé této zločinecké skupiny. Její další členy soudkyně Ivana Čaličová poslala do vězení na dobu od jednoho roku do tří let, uvedl chorvatský deník Jutarnji list. Strana HDZ, která je nyní v opozici, musí podle soudkyně zaplatit 29 milionů kun (přes 100 milionů Kč).

Expremiér si již odpykává jiný desetiletý trest, rovněž za korupční jednání. Tento případ se týkal přijetí úplatku od rakouské banky Hypo Alpe Adria Group (HGAA) a od maďarské ropné společnosti MOL. Původně mu hrozilo až 15 let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy