Další tragédie u Lampedusy. Na lodi zemřelo 181 uprchlíků

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
22. 7. 2014 10:44
Oběti byly údajně zavražděny dalšími migranty, kteří se jim snažili zabránit dostat se na už tak přeplněnou palubu. Původní zprávy hovořily o udušení jedovatými výpary.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Řím - Italský ostrov Lampedusa, který patří k tradičním cílům uprchlíků z Afriky či Blízkého východu, byl svědkem další tragédie.

Na lodi s běženci, která do Itálie mířila z Libye, přišlo o víkendu o život 181 lidí, včetně mnoha dětí.

Původní zprávy hovořily o tom, že se oběti udusily jedovatými výpary z motorů. Svědci tragédie, které citovala agentura APA, nicméně uvedli, že oběti byly zavražděny dalšími migranty, kteří se jim snažili zabránit dostat se na už tak přeplněnou palubu.

Úřady informaci nepotvrdily

Příslušné úřady se k této informaci zatím nevyjádřily, v souvislosti s neštěstím dosud potvrdily 30 mrtvých, mezi nimiž bylo jedno dítě.

Agentura neupřesnila, kdy se neštěstí odehrálo, ale zřejmě jde o víkendovou událost.

Podle zprávy, kterou v sobotu vydala agentura ANSA, při tragédii nedaleko italského ostrova Lampedusa zahynulo 19 lidí, kteří byli v podpalubí a zřejmě se udusili jedovatými výpary. V pondělí se v médiích objevily informace, že mrtvých bylo možná 30.

Na lodi bylo 750 uprchlíků

Na palubě plavidla, které podle úterní zprávy APA vyplulo od libyjského pobřeží, bylo kolem 750 běženců ze Sýrie, Pákistánu, Nigérie a Ghany. Zachránit se jich podařilo 569.

Svědci nyní upřesnili, že mrtví, kteří byli nalezeni v nákladovém prostoru lodi, se neudusili, jak se původně předpokládalo. Zavraždili je prý další migranti, aby jim zabránili dostat se na již přeplněnou palubu.

Do Itálie připlouvají po moři každý týden tisíce ilegálních imigrantů, kteří touží po lepším životě v Evropě.

Řím loni ve svých vodách zahájil hlídkovou operaci Mare Nostrum (Naše moře), která pohyb lodí s uprchlíky monitoruje.

Rozhodnutí padlo po tragické nehodě u Lampedusy, při níž se loni na podzim utopily skoro čtyři stovky lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy