Další střely ze Sýrie dopadly na turecké území

ČTK ČTK
6. 10. 2012 18:29
Turečtí vojáci rozmístění u hranice palbu opětovali
Dýmem zahalené ulice v turecké vesnici Akcakale, kterou 3. října 2012 ostřelovaly syrské síly.
Dýmem zahalené ulice v turecké vesnici Akcakale, kterou 3. října 2012 ostřelovaly syrské síly. | Foto: Reuters

Damašek/Ankara - Další dvě minometné střely dnes dopadly ze Sýrie na turecké území, oznámily turecké tiskové agentury. Turečtí vojáci rozmístění u hranice palbu opětovali. Incidenty si podle dostupných zpráv nevyžádaly ztráty na životech ani hmotné škody.

Střely spadly poblíž turecké vesnice Güveççi v jihoturecké provincii Hatay. První střela podle agentury AP pocházela z bojové vřavy na druhé straně hranice, kde se povstalci po bojích s vojskem syrského prezidenta Bašára Asada dnes prý zmocnili vesnice.

Turecká regionální správa uvedla, že nepovažuje syrskou střelu za útok na své území. Střela syrského prezidentského vojska byla mířená na pozice rebelů na syrské straně hranice. Do Turecka dopadla omylem. Druhá střela dopadla odpoledne do stejné oblasti. Turecká armáda ji podle agentury AFP opětovala palbou z minometů.

V provincii Hatay turecká armáda opětovala palbu i v pátek. Vojsko odpovídá na syrskou střelbu již od středy. Tehdy přiletěla první střela do města Akçakale a zabila pět civilistů. Turecký parlament poté povolil vládě vyslat armádu na syrské území, pokud to uzná za vhodné. Ankara se ale zároveň nechala slyšet, že nejde o vyhlášení války.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že Sýrie zkouší tureckou trpělivost a neměla by brát turecká varování na lehkou váhu.

Prezident Sýrie Asad se podle syrských státních médií dnes mimořádně objevil na veřejnosti. Televizní záběry jej ukázaly, jak si potřásá rukama s prominenty a vojenskými hodnostáři před památníkem padlých v Damašku. Šlo o jednu z vzpomínkových akcí u příležitosti dnešního výročí zahájení arabsko-izraelské války z října 1973.

Syrský ministr obrany Fahd Faradž podle AP řekl, že vláda je připravena udělit amnestii rebelům, kteří se budou kát. Ty, kteří tak neučiní, prý vojáci rozdrtí. Damašek odmítá připustit, že čelí lidovému povstání, a z násilí viní zahraničí spiknutí související prý se syrskou podporou protiizraelským skupinám. Podle Faradže je nejnebezpečnější část spiknutí pryč a násilí se bude mírnit.

Z města Halabu na severu a z provincie Homs přišly další zprávy o bombardování pozic rebelů vojskem. V Halabu podle syrských médií armáda zabila čtyři turecké teroristy bojující v řadách rebelů. Jako teroristy Damašek označuje povstalce. Prozatímní bilance dnešních bojů podle opozice činí 75 mrtvých, většinu z nich tvoří vojáci a rebelové.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy