Další střely ze Sýrie dopadly na turecké území

ČTK ČTK
6. 10. 2012 18:29
Turečtí vojáci rozmístění u hranice palbu opětovali
Dýmem zahalené ulice v turecké vesnici Akcakale, kterou 3. října 2012 ostřelovaly syrské síly.
Dýmem zahalené ulice v turecké vesnici Akcakale, kterou 3. října 2012 ostřelovaly syrské síly. | Foto: Reuters

Damašek/Ankara - Další dvě minometné střely dnes dopadly ze Sýrie na turecké území, oznámily turecké tiskové agentury. Turečtí vojáci rozmístění u hranice palbu opětovali. Incidenty si podle dostupných zpráv nevyžádaly ztráty na životech ani hmotné škody.

Střely spadly poblíž turecké vesnice Güveççi v jihoturecké provincii Hatay. První střela podle agentury AP pocházela z bojové vřavy na druhé straně hranice, kde se povstalci po bojích s vojskem syrského prezidenta Bašára Asada dnes prý zmocnili vesnice.

Turecká regionální správa uvedla, že nepovažuje syrskou střelu za útok na své území. Střela syrského prezidentského vojska byla mířená na pozice rebelů na syrské straně hranice. Do Turecka dopadla omylem. Druhá střela dopadla odpoledne do stejné oblasti. Turecká armáda ji podle agentury AFP opětovala palbou z minometů.

V provincii Hatay turecká armáda opětovala palbu i v pátek. Vojsko odpovídá na syrskou střelbu již od středy. Tehdy přiletěla první střela do města Akçakale a zabila pět civilistů. Turecký parlament poté povolil vládě vyslat armádu na syrské území, pokud to uzná za vhodné. Ankara se ale zároveň nechala slyšet, že nejde o vyhlášení války.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že Sýrie zkouší tureckou trpělivost a neměla by brát turecká varování na lehkou váhu.

Prezident Sýrie Asad se podle syrských státních médií dnes mimořádně objevil na veřejnosti. Televizní záběry jej ukázaly, jak si potřásá rukama s prominenty a vojenskými hodnostáři před památníkem padlých v Damašku. Šlo o jednu z vzpomínkových akcí u příležitosti dnešního výročí zahájení arabsko-izraelské války z října 1973.

Syrský ministr obrany Fahd Faradž podle AP řekl, že vláda je připravena udělit amnestii rebelům, kteří se budou kát. Ty, kteří tak neučiní, prý vojáci rozdrtí. Damašek odmítá připustit, že čelí lidovému povstání, a z násilí viní zahraničí spiknutí související prý se syrskou podporou protiizraelským skupinám. Podle Faradže je nejnebezpečnější část spiknutí pryč a násilí se bude mírnit.

Z města Halabu na severu a z provincie Homs přišly další zprávy o bombardování pozic rebelů vojskem. V Halabu podle syrských médií armáda zabila čtyři turecké teroristy bojující v řadách rebelů. Jako teroristy Damašek označuje povstalce. Prozatímní bilance dnešních bojů podle opozice činí 75 mrtvých, většinu z nich tvoří vojáci a rebelové.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 41 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy