Další stát USA se bouří proti zákonu o svobodě vyznání

ČTK ČTK
1. 4. 2015 23:45
Zákon umožňuje jednotlivcům a podnikům odmítat vykonávat služby, jež jsou ve vážném rozporu s jejich náboženským přesvědčením. Podle ochránců lidských práv umožňuje odpírat služby gayům a lesbám.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Little Rock - Zákonodárci v americkém státě Arkansas schválili nový zákon o náboženské svobodě, který podle kritiků může poškodit práva homosexuálů. Místní parlament v arkansaské metropoli Little Rock byl podle stanice BBC od úterý v obležení demonstrantů, kteří si nakonec vynutili úpravu textu. To se minulý týden podařilo prosadit také odpůrcům podobného zákona ve státě Indiana.

Zákon umožňuje jednotlivcům a podnikům odmítat vykonávat služby, jež jsou ve vážném rozporu s jejich náboženským přesvědčením. Text homosexuály výslovně nezmiňuje, ale ochránci lidských práv tvrdí, že umožňuje odpírat služby gayům a lesbám, například odmítat prodávat květiny či pohoštění při sňatcích párů stejného pohlaví.

Proti zákonu se postavila řada místních podnikatelských, sportovních a kulturních osobností. Debata se také zpolitizovala. Pravděpodobní uchazeči o prezidentské křeslo ve volbách v roce 2016 za Republikánskou stranu Jeb Bush a Marco Rubio zákon podpořili, zatímco předpokládaná demokratická kandidátka Hillary Clintonová se postavila proti. "Je smutné, že se takový nový zákon jako v Indianě může objevit v současné Americe," uvedla politička na síti Twitter.

Republikánský guvernér Arkansasu Asa Hutchinson ve středu po dvoudenních protestech sdělil, že zákon o svobodě vyznání nepodepsal, ale poslal zákonodárcům k úpravě. Text má podle něj vyjadřovat správnou rovnováhu mezi náboženskou svobodou a tolerancí k různorodosti. Podle agentury Reuters se jedná o neúspěch pro guvernéra, který předtím slíbil zákon podepsat.

Také republikánský guvernér Indiany Mike Pence pod tlakem v úterý nařídil, aby se text doplnil tak, aby bylo jasné, že jakákoli diskriminace, například homosexuálů, je ve státě zakázaná. Podle něj ale již současný text nedává někomu právo odmítat služby párům gayů a lesbiček.

Guvernér Pence přitom už podepsal zákon ve čtvrtek na ceremonii, které se účastnili katoličtí duchovní, ortodoxní Židé a zástupci konzervativních skupin. "Chránit náboženskou svobodu v Indianě je mimořádně důležité," uvedl podle agentury AFP guvernér.

"Proto bylo důležité přijmout tento zákon... na ochranu kostelů, křesťanských podniků a věřících před těmi, kdo je chtějí trestat za jejich biblickou víru," dodal.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy