Další stát USA se bouří proti zákonu o svobodě vyznání

ČTK ČTK
1. 4. 2015 23:45
Zákon umožňuje jednotlivcům a podnikům odmítat vykonávat služby, jež jsou ve vážném rozporu s jejich náboženským přesvědčením. Podle ochránců lidských práv umožňuje odpírat služby gayům a lesbám.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Little Rock - Zákonodárci v americkém státě Arkansas schválili nový zákon o náboženské svobodě, který podle kritiků může poškodit práva homosexuálů. Místní parlament v arkansaské metropoli Little Rock byl podle stanice BBC od úterý v obležení demonstrantů, kteří si nakonec vynutili úpravu textu. To se minulý týden podařilo prosadit také odpůrcům podobného zákona ve státě Indiana.

Zákon umožňuje jednotlivcům a podnikům odmítat vykonávat služby, jež jsou ve vážném rozporu s jejich náboženským přesvědčením. Text homosexuály výslovně nezmiňuje, ale ochránci lidských práv tvrdí, že umožňuje odpírat služby gayům a lesbám, například odmítat prodávat květiny či pohoštění při sňatcích párů stejného pohlaví.

Proti zákonu se postavila řada místních podnikatelských, sportovních a kulturních osobností. Debata se také zpolitizovala. Pravděpodobní uchazeči o prezidentské křeslo ve volbách v roce 2016 za Republikánskou stranu Jeb Bush a Marco Rubio zákon podpořili, zatímco předpokládaná demokratická kandidátka Hillary Clintonová se postavila proti. "Je smutné, že se takový nový zákon jako v Indianě může objevit v současné Americe," uvedla politička na síti Twitter.

Republikánský guvernér Arkansasu Asa Hutchinson ve středu po dvoudenních protestech sdělil, že zákon o svobodě vyznání nepodepsal, ale poslal zákonodárcům k úpravě. Text má podle něj vyjadřovat správnou rovnováhu mezi náboženskou svobodou a tolerancí k různorodosti. Podle agentury Reuters se jedná o neúspěch pro guvernéra, který předtím slíbil zákon podepsat.

Také republikánský guvernér Indiany Mike Pence pod tlakem v úterý nařídil, aby se text doplnil tak, aby bylo jasné, že jakákoli diskriminace, například homosexuálů, je ve státě zakázaná. Podle něj ale již současný text nedává někomu právo odmítat služby párům gayů a lesbiček.

Guvernér Pence přitom už podepsal zákon ve čtvrtek na ceremonii, které se účastnili katoličtí duchovní, ortodoxní Židé a zástupci konzervativních skupin. "Chránit náboženskou svobodu v Indianě je mimořádně důležité," uvedl podle agentury AFP guvernér.

"Proto bylo důležité přijmout tento zákon... na ochranu kostelů, křesťanských podniků a věřících před těmi, kdo je chtějí trestat za jejich biblickou víru," dodal.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Stáj F1 Haas obmění jezdecké složení, Grosjean i Magnussen končí

Stáj formule 1 Haas bude v příští sezoně na startu mistrovství světa se zcela novou dvojicí soutěžních jezdců. V americkém týmu po tomto ročníku skončí Francouz Romain Grosjean i Dán Kevin Magnussen. Kdo je nahradí, to Haas neuvedl, spekuluje se ale mimo jiné o synovi Michaela Schumachera Mickovi z jezdecké akademie Ferrari, které s Haasem úzce spolupracuje.

Ještě před oficiálním oznámením týmu informovali Grosjean i Magnussen o svém konci na sociálních sítích. "Poslední kapitola je uzavřena, kniha je u konce," napsal čtyřiatřicetiletý Grosjean, který ve formuli 1 startuje devátou sezonu a za Haas závodí od vstupu týmu do mistrovství světa v roce 2016. Předtím měl angažmá v Lotusu, ve kterém vybojoval všech deset pódiových umístění, ale nikdy závod nevyhrál. V Haasu je jeho maximem čtvrté místo z rakouské Grand Prix 2018.

O šest let mladší Magnussen jezdí za Haas od roku 2017 a nejlépe byl dvakrát pátý. "Byly to čtyři velkolepé roky, skvělá jízda," uvedl dánský pilot, jenž předtím dva roky působil v McLarenu a jeden v Renaultu.

V této sezoně oba jezdci získali dohromady jen tři body a patří jim 18. a 19. místo v průběžném pořadí. Do konce šampionátu zbývá šest závodů.

před 1 hodinou

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy