Další smrt běžence v USA. Uprchlík ze Salvadoru zemřel po týdnu v imigračním centru

ČTK ČTK
30. 6. 2019 7:23
V nemocnici na jihu Texasu zahynul třiačtyřicetiletý migrant ze Salvadoru, který předtím strávil týden v imigračním centru ve městě McAllen poté, co přišel do Spojených států společně se svou dcerou. Muž v zařízení americké pohraniční stráže zkolaboval a po převozu do nemocnice se jej nepodařilo zachránit. V sobotu o tom informovala agentura AP. V posledních měsících je to několikátá smrt migranta, který byl pod dohledem amerických úřadů.
Migranti v texaském městě McAllen - ilustrační foto.
Migranti v texaském městě McAllen - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) v prohlášení uvedl, že příčina smrti Salvadorce není známá. Podle informací AP byl ve středisku pro příjem imigrantů v McAllenu asi týden a měl jisté zdravotní problémy. Absolvoval prý kontrolu u doktora.

V imigrační vazbě zahynuli od prosince nejméně další dva dospělí migranti a pět dětí. Je mezi nimi i náctiletý chlapec, který byl před smrtí rovněž v zařízení ve městě McAllen.

Dcera zesnulého Salvadorce, jejíž věk AP neznala, v sobotu zůstávala v péči pohraniční stráže. Objekt je stejně jako většina podobných zařízení na hranicích Spojených států s Mexikem přeplněný. Děti a náctileté bez doprovodu mohou pohraničníci podle zákona držet pouze 72 hodin, kvůli přetížení systému ale dětští migranti na stanicích zůstávají několik dní nebo i týdny.

Před týdnem agentura AP upozornila na katastrofální podmínky, které skupina pozorovatelů odhalila v objektu pohraniční stráže v Clintu u města El Paso. Drženo zde bylo přes 300 dětí, přičemž některé zde byly už třetí týden. Podle skupiny právníků, kterým soud umožnil zařízení navštívit, zde děti nedostávaly pořádně najíst, neměly základní hygienické zázemí a musely se o sebe starat navzájem.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Smartwings budou v případě dohody se státem financovat všichni akcionáři

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se po případné dohodě se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Ve čtvrtek se na tom dohodla valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok. Jeho podobu firma neuvedla, vychází ovšem ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy.

Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.

Skupina Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy