reklama
 
 

Další shutdown nehrozí. Sněmovna schválila financování vlády

12. 12. 2014 6:39
Plán platí do 30. září 2015 a je ve výši 1,1 bilionu dolarů.

Washington - Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila těsnou většinou plán financování vlády do 30. září 2015, a to ve výši 1,1 bilionu dolarů.

Dosavadní plán financování federální vlády platil do půlnoci místního času (pátek 06:00 SEČ), poté by hrozilo ochromení státních úřadů.

Brzy má o textu hlasovat i Senát.

Dvoudenní provizorium

Souhlas poslanců, i když těsný, se očekával. Loňský střet kolem financování vlády, který na 16 dní uzavřel většinu amerických federálních úřadů, způsobil podle průzkumů značné politické škody politickým stranám a dál oslabil důvěru Američanů v politický systém a především v Kongres.

Příslušný zákon nyní prošel v dolní komoře Kongresu tři hodiny před půlnocí většinou 219 ku 206 hlasům. Podle agentury Reuters Senát potřebuje k posouzení textu více času, a proto poslanci ještě také schválili provizorní financování vlády na příštích 48 hodin.

Senát, který dvoudenní provizorium také ihned odsouhlasil, podle svého vedení začne debatovat o finančním zákoně už v pátek a hlasovat bude nejpozději v sobotu.

V případě souhlasu i Senátu, jak mnozí očekávají, nakonec finanční plán podepíše prezident Barack Obama, a to přestože mnoho zákonodárců z jeho Demokratické strany má k textu výhrady.

"Kdyby prezident napsal zákon sám, byl by velmi jiný," připustil jeho mluvčí Josh Earnest. Kompromisní text o 1603 stranách vyjednali odborníci a straničtí lídři demokratů a republikánů.

"Ohromné rozčarování" z toho, že se Obama rozhodl text podpořit, vyjádřila například i šéfka demokratů ve sněmovně Nancy Pelosiová.

Nespokojení demokraté

Mnozí demokraté protestují proti tomu, že text oslabuje regulaci bank a výrazně zvyšuje možnost soukromého financování politických stran v předvolebních kampaních. Někteří republikáni jsou zase nespokojeni s tím, že plán neobsahuje žádná opatření, která by mohla zabránit Obamově záměru ochránit před vypovězením z USA skoro pět milionů přistěhovalců, kteří nemají platné doklady.

Republikány však utěšuje to, že po vítězství v nedávných kongresových volbách získají od ledna 2015 poprvé po osmi letech kontrolu nad Senátem a nejvýraznější většinu ve Sněmovně reprezentantů za posledních více než 80 let. Jejich převaha v Kongresu bude Obamovi vážně svazovat ruce po zbytek jeho mandátu.

autor: ČTK | 12. 12. 2014 6:39

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama