Revolta v Saúdské Arábii. Další žena prosí na internetu o ochranu před rodinou

ČTK ČTK
17. 1. 2019 10:18
Další občanka Saúdské Arábie požádala prostřednictvím sociálních sítí o ochranu před svým otcem. Agentura AP píše, že je to v krátké době nový případ revolty ženy ze Saúdské Arábie. Nedávno uprchla své rodině z Kuvajtu osmnáctiletá Saúdská Arabka Rahaf Kunúnová a po složitém cestování nakonec dorazila do Kanady, která jí nabídla azyl.
Nedávno uprchla své rodině z Kuvajtu také osmnáctiletá Saúdská Arabka Rahaf Kunúnová (na snímku).
Nedávno uprchla své rodině z Kuvajtu také osmnáctiletá Saúdská Arabka Rahaf Kunúnová (na snímku). | Foto: Reuters

Nový případ se týká ženy, která se na Twitteru identifikovala jako Nudžúd Mandílová. Nezveřejnila svou fotografii a je stále v Saúdské Arábii. O pomoc požádala prostřednictvím Twitteru v arabštině.

Kunúnová tvrdila, že doma dlouhodobě čelila fyzickému, slovnímu a citovému zneužívání. Z rodinné návštěvy v Kuvajtu uprchla a odletěla do Thajska, zabarikádovala se v hotelovém pokoji a odtud prostřednictvím sociálních sítí žádala o pomoc.

Případ Mandílové je jiný, ale s Kunúnovou jej spojuje stížnost na zneužívání v rámci rodiny, píše AP.

Ženy v Saúdské Arábii žijí pod dohledem opatrovníka, jímž je nejbližší muž v rodině. Panují obavy, že úspěch Kunúnové podnítí další ženy k útěku. Zákon však dovoluje rodinám potrestat přistiženou uprchlici i smrtí.

Saúdská Arabka Hála Dúsaríová, která se zasazuje za práva žen, řekla, že systém mužského poručnictví je obdobou modelu vlády panovnického rodu nad celou zemí. Tento systém požaduje bezvýhradnou poslušnost králi, který má absolutní moc. Saúdské Arabky potřebují souhlas svého poručníka v případě, kdy chtějí získat pas, cestovat nebo se provdat. V minulosti k cestě potřebovaly formulář ministerstva vnitra podepsaný poručníkem. Dnes muži mohou zaslat souhlas nebo zamítnutí cesty úřadům prostřednictvím mobilní aplikace.

Mladý korunní princ Muhammad bin Salmán začal prosazovat společenské reformy, ale k poručnictví v jednom z rozhovorů řekl, že tento systém bude možné odstranit jen tak, aby to nepoškodilo rodiny. Zrušení by podle něj vyvolalo problémy v těch rodinách, které nejsou ochotné přiznat svým dcerám svobodu. Konzervativní občané chápou systém poručnictví jako formu ochrany, kterou je muž povinen ženě zajistit.

Korunní princ umožnil Saúdským Arabkám řídit automobily, avšak aktivistky bojující za zrušení poručnictví jsou ve vězení. Podle vládních statistik se v roce 2015 pokusilo o útěk z rodin 577 občanek Saúdské Arábie, přičemž neexistuje přehled o tom, kolika ženám se podařilo uniknout.

Video: První rozhovor s mladou Saúdskou Arabkou Kunúnovou, která utekla od rodiny

První rozhovor s mladou Saúdkou, která utekla od rodiny | Video: Reuters, František Grossmann
 

Právě se děje

Další zprávy